Teisipäev 6. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Mesijutu kuulamise asemel parem investeeri

Meelis Mandel 07. detsember 2004, 00:00

Tarbimisbuumi õhutavate pankurite, maaklerite või kaupmeeste mesijuttu ülisoodsatest järelmaksutingimustest on küll kena kuulata, kuid kurjast pimesi järgida.

Pole lühinägelikumat käitumist, kui vaadata oma laenukoormuse asemel igakuist tagasimakset. See on petlik. Parem investeerige tulevikku.

Mis kasu on elada kõrge eani, kui pensionile minekuga kukub sissetulek ja seega ka elatustase järsult? Nullprotsendilise sissemaksuga viieks-kuueks aastaks uue auto liisimise asemel investeerige parem kolmandase ehk vabatahtlikku pensionisambasse. Väga lihtne teha, peate vaid võrgupangas püsikorralduse tegema ja kõik. Ise proovisin, töötab. Rõõm seda suurem, et seda väikest pingutust premeerib riik ka maksusoodustusega.

Kulutusi tehes arvestage, et auto pole investeering, ärge petke ennast. Auto väärtus kahaneb ajaga. Sama käib ka uuema arvuti või kodutehnika ostmise kohta. Tõsi, absoluuti pole mõtet langeda ? kui auto remondile kulub kuus juba sama summa kui uue auto liisimisele või kui arvutit ei ole ja see on samas tööks või minugi poolest sotsiaalseks lävimiseks vajalik, soetage.

Kui aga autoostu peamiseks põhjuseks on soov sellega mingit staatust saavutada, peaks seda endale teadvustama ja kaaluma, kas mäng on küünlaid väärt. Kuigi pole seaduseelnõu, mis keelab auto pidamist staatuse näitajana, ei tarvitse naabrimehest kehvema auto pärast ka punastada. Igal juhul peab arvestama, et nullprotsendiline sissemaks tuleb hilisemate suuremate igakuiste maksetega korvata.

Korteri vahetamise asemel maja vastu soetage mõne aktsiafondi osakuid või alustage näiteks lapsele ülikooliraha kogumist. Mis sellest, et Pindi Kinnisvara ja pangad eluasemevahetajatele kiirlaenu pakuvad. Kuigi kinnisvara soetamist võib käsitleda investeeringuna, tasub sellega praegu oodata. Või vähemalt mitte ülepeakaela kiirustada. Sest silmapiiril on mitmeid ohumärke kinnisvarabuumi jahtumisest.

Nii kasvas III kvartalis kinnisvaratehingute arv mullusega võrreldes vaid 16%. Meenutuseks ? II kvartalis oli aastane kasv 36%. Sama trendi võib näha ka tehingute väärtuses ? III kvartalis kasvas kinnisvaratehingute maht kroonides küll 31%, kuid veel II kvartalis oli kasv 62%. Samuti on pikenemas Tallinna mägede korterite keskmine müügiaeg.

Vastukaaluks võib väita, et tegelikult tähendabki kinnisvarabuumi jahenemine seda, et krahhi, hindade kiiret langust ei tule. Turg korrastab end ise, hinnad tõusevad edasi, kuid senisest väiksemas tempos. Võib-olla. Samas on tõenäoline laenuintressi tõus. Ja kiiremini, kui arvata oskame. Juba järgmise aasta alguses võib oodata Euroopa Keskpanga otsust intressimäärade tõstmiseks, USA keskpank juba tegi seda novembris.

Jõuluaeg on käes. Hansa- ja Ühispank pakuvad selleks puhuks otsekui juhuslikult välklaene. Tagatiseta. Lisaks muidugi egodele. Kaupmeeste reklaame lugedes tabad end mõttelt, et oled täitsa rumal, kui koju teist televiisorit või CD-mängijat ei soeta. Enam sellist võimalust ju elus ei tule!

Võtkem rahulikult. Asju pole nii palju vaja, lahkutakse siit ilmast ju ilma nendeta. Eriti veel, kui need on soetatud tulevase sissetuleku arvel. Öeldakse, et vaene investeerib selle, mis kulutamisest üle jääb, rikas jälle kulutab seda, mis investeeringutest üle jääb. Kümnendiku oma netosissetuleku investeerimine ei tohiks kellelgi üle jõu käia. Investeerimisega on nagu suitsetamise mahajätmisega ? tuleb alustada kohe. Ja mis on selleks parem aeg kui jõuluaeg.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing