Pühapäev 11. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Iraani põikpäisus tõstis nafta hinda

Romet Kreek 13. jaanuar 2006, 00:00

Iraani põikpäisus tõstis eile nafta hinda 0,95 dollari võrra, 63,12 dollarile.

Iraan, kes annab umbes viis protsenti maailma naftatoodangust, jätkas uraani rikastamist. Rikastatud uraani saab kasutada tuumaelektrijaamades elektri tootmiseks või tuumarelva loomiseks. Nüüd ei imestaks ma, kui USA ja tema sõbrad üritaksid ÜRO Julgeolekunõukogus läbi suruda Iraani- vastaseid sanktsioone. Iraan võib sellele sammule vastata nafta ekspordi vähendamisega. Tegelikult pole päris selge, kas Iraan ikka kavatseb tuumarelva luua.

Võib-olla tahab Iraan arvestades kiiret rahvaarvu kasvu rohkem elektrit tarbida, mis võib tulla tuumaelektrijaamadest. USA jaoks kujutab Iraan endast mingil põhjusel sõjalist ohtu. Sama kujutas endast ka Iraak, kuhu USA läks kindlate tõendite põhjal massihävitusrelvi otsima. Tuumarelva Iraagist ei leitud.

Kuna see argument USA-le enam Iraaki sissetungiks ei sobinud, toodi Iraagi okupeerimise õigustuseks demokraatia viimine Iraaki.

Ilmselt tuleb sissetungi põhjuseks pidada hoopis Iraagi naftat. Ma ei imestaks, kui sarnast malli kavatsetaks kasutada ka Iraani puhul. Kas USA-l peaks olema monopol otsustada, kes tohib uraanist elektrit toota ja tuumarelvi omada?

Naftaturul kardetakse just ÜRO sanktsioone ja sellest tulenevat Iraani reageeringut naftakraane koomale tõmmata.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:42
Otsi:

Ava täpsem otsing