Tallinnas on küpsemas uus korteriskandaal

ÄP 20. jaanuar 2006, 00:00

Tallinna keskerakondlik võim kavandab suurejoonelist kingitust - müüa pealinlastele 300 korterit hinnaga 300 krooni ruutmeeter.

Äripäeva meelest on tegemist linna vara lubamatu laialijagamisega.

Põhja-Tallinnas vormistatakse kiirustades dokumente - need 300 korterit on vallasvara ja nendega kevadel enam tehinguid teha ei saa. Müüki põhjendatakse erastamisseadusest tuleva omavalitsuse õigusega müüa munitsipaalkortereid otsustusõigusega.

Toimetuse meelest täiendas Riigikogu erastamisseadust sellise klausliga sundüürnikele mõeldes - et ka nn endised sundüürnikud, kes on saanud linnalt või vallalt eluruumi üürida, saaksid selle erastada.

Kui kõigi nende 300 korteri üürnikud oleksid olnud kunagi sundüürnikud, saaks toimetus veel kuidagi Tallinna kingitusest aru. Ent ka sellisel juhul teeksime vahet vähemkindlustatud peredel ja üksikutel eakatel inimestel - neile võib ka 12 000 käia üle jõu - ning neil, kes tulevad endaga hästi toime.

Viimastele piisaks toimetuse meelest täiesti üürikorteri eelisjärjekorras ostuõigusest, soodushind jäägu ikka toetust vajavate inimeste jaoks. Ei jäänud ju ka 1990. aastail suur osa sundüürnikke, käsi pikal, ootama, millal riik või omavalitsus neile korteri kandikul ette annab, vaid lahendasid oma korterimure ise, võttes sageli laenu praeguses mõistes otse müstiliste intressidega - 14 kuni 20 protsendiga.

Kuid tänase Äripäeva artiklist selgub, et kõnealuse 300 korteri üürnikest on vaid vähesed elanud varem tagastatud majades.

Seaduse järgi sai kirjeldatud viisil müüa üürikortereid, mille üürilepingud on sõlmitud pärast 1. juunit 2001. Kas tõesti julgeb Keskerakond pärast 300 korteri kinkimist (ametnikele, oma sõpradele, toetajatele, kellele iganes) vaadata silma tänastele sundüürnikele? Lubas ju see erakond suuresõnaliselt nende korterimure eelisjärjekorras lahendada. Nüüd aga selgub, et munitsipaalkortereid on saanud viimaste aastate jooksul terve hulk inimesi, kes ei ole olnud sundseisus.

Keskerakondliku linnavõimu kingituse maksumus on vähemalt 100 miljonit krooni. Ekspertide hinnangul on Põhja-Tallinnas korterite ruutmeetri hinnaks umbes 15 000 krooni (korterite keskmiseks suuruseks on arvestatud 25 ruutu). Tegemist on linlastest maksumaksjate, nende seas ka sundüürnike varaga.

Oleme näinud palju valskust eluruumide jagamisel pealinnas: korteriskandaal, mille tõttu oli sunnitud peaministriametist tagasi astuma Tiit Vähi; munitsipaalkorterite andmine linna poolt neile, kel selleks õigust polnud; lisaks munitsipaalmajade rajamisega seotud asjaolud (Keskerakond soosis hangetel oma suurtoetajaid).

Vaadates sundüürnike probleemi mis kandi pealt tahes, tuleb tunnistada - seda, mis ebaõiglusest alanud, pole siiani suudetud õiglaselt lahendada. Paistab lisanduvat vaid uut ebaõiglust - võimul olev Keskerakond on küpsetamas järjekordset korteriskandaali.

Kõige paremini saaksid korterite kinkimise kampaania ära hoida sundüürnikud - neile peaks vähemalt nüüd selge olema, mis puust on Keskerakond.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:43
Otsi:

Ava täpsem otsing