Naiste osakaal Eesti ja Soome börsifirmade nõukogudes sarnane

Annika Matson 25. jaanuar 2006, 00:00

Naiste protsent Eesti kümne suurema börsifirma nõukogus on 11,1. Soome kümne suurema börsifirma nõukogudes on see näitaja 14,6.

Soome suurima börsifirma Nokia kümneliikmelises nõukogus on üks naine - Marjorie Scardino. Eesti suurima börsifirma Eesti Telekomi nõukogu koosneb seitsmest meesesindajast, kellest neli on rootslased ja kolm eestlased.

Eesti päritolu naisi on Tallinna börsi kümne suurema firma nõukogudes neli, nendeks on Reet Saks, Eve Pant, Triinu Tombak ja Helo Meigas. Välismaalt on pärit kaks naist - prantslanna Claire Chabrier ja inglanna Marion Price.

Vaadates naiste osalust nõukogus, on Tallinna börsil kõige eesrindlikum Baltika, kus on mehi ja naisi võrdselt. Soome kümne suurema börsifirma seas paistavad suure naiste arvuga silma Nordea Bank ja TeliaSonera, mis on Rootsi päritolu firmad, aga noteeritud ka Helsingis. Mõlema firma 11-liikmelises nõukogus on neli naist.

Vaid maskuliinsed esindajad on nõukogus kuuel Tallinna börsi firmal: Eesti Telekom, Merko Ehitus, Tallinna Kaubamaja, Rakvere Lihakombinaat, Norma ja Saku Õlletehas. Vaid eestlased on Merko Ehituse, Harju Elektri ja Tallinna Kaubamaja nõukogus. Seevastu Rakvere Lihakombinaadi nõukogus pole ükski eestlane löögile pääsenud. Eestlasi on kümne Eesti suurema börsifirma nõukogudes kokku 30, ülejäänud 24 on välismaalased.

Enim on nõukogu liikmeid Tallinna Veel - üheksa. United Utilities Internationali poolt on nõukogu esimeheks määratud Jim Southworth ning lisaks temale David Kilgour. Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanka (EBRD) esindavad Karl Olof Joakim Forsberg ja Marion Price. Tallinna linna Rein Ratas, Elmar Sepp ja Toivo Tootsen. Sõltumatud liikmed on Valdur Laid ja Helo Meigas.

"Nõukogu liikmeid ei peaks valima nende soo järgi, seetõttu pole mul ka mõtet anda hinnangut, kas kuus naist kokku on suur või väike number," kommenteeris Hansapanga investeeringute juhtimise osakonna tegevdirektorina töötav Meigas.

Inglismaa valitsuses on praegu naiste osalemine firmade juhtimises väga päevakajaline teema.

Ma ei ole päris kindel ega ka seda asja täpselt uurinud, aga mul on selline tunne, et Inglismaa börsifirmade nõukogudes on naiste osalus väiksem, kui see on teil Eestis.

Sagedasti on ka vaid ühed ja samad väga tublid, töökad ja andekad naised, kes on ennast ühes kohas tõestanud, erinevate firmade nõukogudes. Valitsuse soov on selliste naiste ringi laiendada.

Eestis tegutseva Tallinna Vee nõukogusse määras mind Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank.

Osalesin konkursil ja mind valiti mullu välja sõltumatuks nõukogu liikmeks ning ametisse nimetati eelmise aasta märtsis.

Ma olen hariduselt pangandusspetsialist ja minu ülesanne Tallinna Vee nõukogus on kaaluda äririske.

Kommunaalteenuste osutajad on tavaliselt igas riigis sellised firmad, kus õnneks suuri riske ei ole, sest nende äri on üsna täpselt ette ennustatav.

Seetõttu soovitatakse investeerivatel inimestel riski hajutamiseks kommunaalteenuste pakkujaid portfellidesse võtta.

Ma arvan, et Eesti börsifirmade nõukogudesse valitakse inimesi, lähtudes kompetentsusest, mitte soost.

Harju Elektri nõukogu liige Triinu Tombak on töötanud Eesti Investeerimispangas analüütikuna, kus ta näitas üles erakordset kompetentsust ettevõtete finantsanalüüsi ja turuväärtuse määramisel. Ta võttis osa Harju Elektri börsile viimisest, sh aitas koostada emissiooniprospekti.

Harju Elektri nõukogus esindab ta samuti finantsanalüüsi valdkonda. Tema suurimaks saavutuseks nõukogus on olnud ettevõtete tegeliku väärtuse hindamine.

Tema oskusi ja kogemusi oleme kasutanud kõikide meie tütar- ja sidusfirmade aktsiate omandamisel ja müümisel. Suurim kasu ettevõttele on olnud kompetentsest analüüsist, mistõttu kõik ettevõtete osaluste ostud ja müügid on osutunud õigeks ja kasulikuks. Kuna Harju Elekter on rahvusvaheline kontsern, omades väliskapitaliga tütar- ja sidusettevõtteid Eestis, Soomes ja Leedus, on meie jaoks eriti oluline nii-öelda sõltumatu kõrvaltvaataja nägemus.

Praegu töötab Triinu Tombak USAs Maailmapanga konsultandina, mistõttu omame head ülevaadet maailma majanduses valitsevatest tendentsidest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing