Lapse haiguse korral võib teda hooldada ja selleks hoolduslehe võtta iga töötaja

Merike Lees 30. jaanuar 2006, 00:00

Alla 12aastase lapse hooldusleht väljastatakse tegelikule hooldajale, kinnitas haigekassa pressiesindaja Kadri Klettenberg-Paas. Hooldajaks võib osutuda vanaema, kelle enda lapsed on tööandja teada ammu täiskasvanud või tädi, kellel endal pole kunagi lapsi olnud ja kelle õe või vennalastest polnud tööandjal aimugi. Kõigil neil inimestel on õigus võtta hooldusleht, kui nad tegelikult hooldavad haiget last.

Sugulussidemed lapsega ei oma tähtsust - need ei tule ka tööandjale esitatud hoolduslehelt välja. Pere- või eriarstilt saadud hoolduslehel on kirjas nii hooldatava kui ka hooldaja isiku kood ja nimi, selgitas haigekassa klienditeeninduse peaspetsialist Lii Pärg.

Alla 12aastast last kodus põetades hüvitatakse hooldajale 100 protsenti ühe kalendripäeva keskmiselt tulust, mida arvutatakse eelmise aasta töötasu andmetelt korraga kuni kahe nädala ulatuses. Kui laps on haiglas, siis hüvitatakse 80 protsenti kalendripäeva tulust. Hooldushüvitist makstakse erinevalt haigushüvitisest esimesest päevast peale.

Hoolduslehele võib jääda ka isa, kelle naine on alla kolmeaastase lapsega kodus või alla 16-aastase puudega lapse hooldaja, kuid kes on ise haigeks jäänud ja ei saa lapse eest hoolitseda, selgitas Klettenberg-Paas. Sellisel juhul on isal või ka mõnel teisel hooldajal õigus saada hoolduslehe alusel hüvitist 80 protsenti kalendripäeva keskmisest tulust kuni 10 päeva eest.

Lisaks lapsele saab võtta hoolduslehe ka teiste haigete perekonnaliikmete - näiteks üle 12aastase lapse või haige vanema - kodus põetamiseks, kuid siis maksab haigekassa hüvitist vähem: ühe kalendripäeva eest 80 protsenti ühe kalendripäeva keskmisest tulust ja seda kuni ühe nädala ulatuses.

Astri Grilli personalispetsialist Terje Solom tunnistas, et nende ettevõttes ei ole töötajad võtnud hoolduslehte teiste laste hooldamiseks, kuid tema ise on küll seda võimalust kasutanud ja lasknud oma laste hooldamiseks kirjutada vanaemale hoolduslehe.

"Töötajad ei tea sellisest võimalusest," arvas Solom. "Mäletan, et kui ma 1999. aastal arstilt vanaemale hoolduslehte küsisin, siis ta vaatas mulle küll imelikult otsa, kuid hiljem pole sellega probleeme olnud."

Solomi sõnul olid tema lapsed sageli haiged ja üksi poleks ta suutnudki neid töö kõrvalt põetada.

Personalivärbamisega tegelevale Baltiklaasi tootmisjuhile Arvo Plaadole oli üllatuseks see, et töötaja saab põhimõtteliselt ükskõik kelle last hooldada. Üllatus oli see vaatamata sellele, Plaado sõnul on nende ettevõtte töötajad väga hästi kursis kõige positiivsega, mis tööseadusandluses töötajatele on. "Ega mina ei vaidle selle vastu, et haige inimene peab kodus olema, aga ma olen ju näinud, kuidas kahenädalase haiguslehe võtnud inimesed linna peal töötavad," selgitas Plaado. Kergekäeliste haigus- ja hoolduslehtede võtmise ärahoidmiseks pandi Baltiklaasis aastapreemia sõltuvusse haiguspäevade arvust.

Tööandja peab edastama töötaja hoolduslehe haigekassale seitsme päeva jooksul alates hoolduslehe saamisest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:44
Otsi:

Ava täpsem otsing