Kolmapäev 7. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Statistikaametile saab aruandeid esitada veebipõhiselt

Merike Lees 13. veebruar 2006, 00:00

Eelmisel nädalal käivitas statistikaamet veebipõhise aruannete esitamise keskkonna eSTAT.

See võimaldab ettevõtetel ametiga kiiremini ja lihtsamalt suhelda ning elektrooniliselt aruandeid esitada. Statistilisi aruandeid saab esitada turvaliselt ja kiiresti online-süsteemis, kontrollida andmeid ja kohe parandada täitmisel tekkinud vead, näha kõigi statistiliste aruannete nimekirja, mis ettevõttel statistikaametile tuleb esitada ja hallata ettevõtte erinevate aruannete esitajaid (süsteemi kasutajaid): õigusi ja ligipääse luua, muuta ja kustutada.

Et ettevõtte kontaktisikud saaksid eSTATi kaudu andmeid esitada, loob statistikaamet ettevõttele nn peakasutaja, kes saab omakorda õiguse luua kasutajaid ehk kontaktisikuid, kes aruandeid koostavad.

eSTATi peakasutaja õigused saab ettevõte vaid statistikaametile esitatud kirjaliku taotluse alusel, mis esitatakse kas posti või e-posti aadressile. Peakasutaja võib kasutusõigust taotleda teistele firma esindajatele.

Kuigi andmeesitajaks on ettevõte, peab eSTATi sisenema eraisik, kellele on antud õigused aruandeid esitada. Üks isik (kontaktisik) võib esitada mitme andmeesitaja aruandeid, nt raamatupidamisfirmas töötav raamatupidaja, ning ühe andmeesitaja aruandeid võib esitada ka mitu füüsilist isikut (nt täidavad raamatupidaja, personalitöötaja ja firma juht erinevaid aruandeid).

eSTATi keskkonda on võimalik siseneda ID-kaardiga, Hanza.neti või U-Neti kaudu.

Sel aastal saadab statistikaamet kõik vajalikud aruandevormid ettevõtetele veel ka posti teel. Võimaluse korral palub statistikaamet andmeid esitada eSTATi kaudu. Tänavu ootab statistikaamet aruannet 32 000 ettevõttelt, kellest 17 000 saab vähemalt ühe aruande esitada eSTATi kaudu. Kokku on sel aastal 168 erinevat statistilist aruannet, millest eSTATi kaudu saab esitada 21. Et eSTATi on valitud suurema esitajate arvuga aruanded, siis on liitumisvõimalus enam kui poolel aruandekohuslastest.

Riiklike statistiliste vaatluste süsteemseks ja kavakindlaks korraldamiseks kehtestab õiguslikud alused riikliku statistika seadus. Selle järgi on riiklike statistiliste vaatlustega kogutavate andmete esitamata jätmise või moonutatult esitamise eest karistuseks rahatrahv kuni 100 trahviühikut. Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik, karistatakse rahatrahviga kuni 30 000 krooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:46
Otsi:

Ava täpsem otsing