Protektsionism toidab Euroopa majanduse vanamoodsust

Sirje Rank 13. märts 2006, 00:00

Reedel Tallinnas Eesti Tööandjate Keskliidu sünnipäevakonverentsil viibinud Euroopa tööandjate keskorganisatsiooni UNICE president taunib protektsionismi, jagab Tony Blairi vaateid ning leiab, et elus tuleb teha vähe, aga suuri asju.

Olete esimest korda Eestis, millise sõnumiga?

Tahan Eestit õnnitleda edu puhul ELiga ühinemise järel - see on väga suur samm, korraga muutub nii palju põhielemente nii majandus- kui ka sotsiaalsfääris. Teisalt öelda ettevõtjatele, et nad oleksid enda üle uhked - nemad on väärtuste loojad. Minu kodumaal ei aktsepteeri ühiskond ettevõtjaid ega saa neist aru.

Mida tahate korda saata Euroopa tööandjate mõjukaima organisatsiooni eesotsas?

Praegu on vaja teha kõva häält, et valitsusjuhid mõistaksid Euroopa poliitilise, majandusliku ja identiteedikriisi tõsidust ja püüaksid sellest kiiresti välja tulla.

Mida arvate kasvavast protektsionismist Euroopas, näiteks Mittal Groupi pakkumise tõrjumisest terasetootja Arcelor ülevõtmiseks?

Mu enda suguvõsa on tegutsenud 300 aastat Prantsusmaa terasetööstuses. Kohtusin Lakshmi Mittaliga ja küsisin, milline tunne võiks tal olla aastal 2300, kui keegi ta firmat tahaks üle võtta. UNICE presidendina olen aga erapooletu, aktsionärid otsustavad.

Samas arvan, et protektsionism ja natsionalism on praeguste arengute kohta liiga kõvad sõnad. Alanud on uus aeg, mil Euroopa firmad kiirustavad ühinema, et saavutada maailma mastaabis arvestatav suurus. Rahvusliku retoorika kasv on vaid poliitikute reaktsioon sellele paratamatule muutusele.

Mis kindlustab Euroopa konkurentsivõime?

Euroopa ees on kolm peamist ohtu: tööstuse kolimine Hiinasse ja intellektuaalsete teenuste kolimine Indiasse, Euroopa tehnoloogiline mahajäämus ning elanikkonna vananemine. Põllumajanduse asemel, mis neelab 40% ELi eelarvest ja on saanud liiga palju tähelepanu, on õiged prioriteedid tehnoloogia, uurimis- ja arendustegevus ning haridus.

Te polevat tüüpiline prantslane - teate, mis on kriket, ja peate lugu Briti peaministrist.

Jah, Blair kohandas Euroopa uute tingimustega. Ta sai aru, et turumajandusega ei saa ega pea võitlema, kapitalism loob rikkust. Sotsialism aga seab sellele vajalikud piirid.

Kas ELi maksude alal toetate harmoniseerimist või konkurentsi?

Ettevõtjad saavad elada mõlema variandiga. Kui on konkurents, minnakse madalama maksutasemega riikidesse. Harmoniseerimine on aga rohkem kooskõlas ühisturu põhimõtetega.

Mida arvate volinik Siim Kallase algatusest reguleerida Brüsseli lobitegevust?

Ma tahaks näha, et lobitöö tegemine oleks tõhusam. Ma ei muretse, kuidas lobitööd tehakse.

On Teil elus tarkusesõna, mida järgite?

Jah. Faire peu, mais faire grand. Tee vähe, aga suuri asju.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing