Eakatele seadmetele jagub järelturgu

Ain Alvela 27. märts 2006, 00:00

Kasulikult selles mõttes, et peamiselt soetati veel tänaste päevadeni käigus olevad seadmed Eesti taasiseseisvuse aja alguse erastamisbuumi käigus sõna otseses mõttes kopikate eest. Paljud tolle aja mõistes riikliku tähtsusega tööstuste tootmistsehhid veeti seadmetest tühjaks, muist jäid kodumaale oma aega ootama, suur osa aga rändas Soome, kus mõisteti, et nii viletsad Vene masinad ka ei ole, et neid odava raha eest mitte hankida.

Vanasid seadmeid ostetakse ka riigisiseselt, sageli neid vahetatakse vastavalt vajadustele ja ettevõtete spetsiifikale. Oluline kasutatud tööstusseadmete turg on Aafrika riigid, varem oli selleks ka Poola.

OÜ AT Metalli Grupp juhataja Aare Tamm meenutab, kuidas ta omal ajal ostis Tartu ehitusmaterjalide tehasest trei- ja freespingi 9000 krooni eest. "Praegu saaks juba neid vanametalli viies vähemalt 30 000," märgib Tamm.

Samas ei soovita Aare Tamm Eesti firmadel välismaalt kasutatud tööpinke osta. "Vanad pingid, mis läänes on müügis, on tegelikult samamoodi moraalselt vananenud, kuid hinnaks küsitakse nende eest kuni 2/3 uue hinnast."

Eesti Masinatööstuse Liidu tegevdirektor Aleksei Hõbemägi nendib, et paljude Eesti tööstusettevõtete üks suuremaid probleeme on oskustööliste nappuse kõrval seadmepargi vilets olukord ja vanade seadmete remontimine.

"Sageli otsitakse remondimehi isegi Soomest, kus vanade seadmete hooldus on väga hästi korraldatud," nendib Hõbemägi. "Meil aga pole veel aru saadud, et tööstusseadmete remontimine ja hooldus oleks väga kasumlik äri."

Kuna reinvesteeringud on Eestis tulumaksust vabastatud, on päris uute seadmete soetamine viimastel aastatel hoogustunud. "Paljud tööd nõuavad tänapäeval väga suurt täpsust, näiteks lõikestantsidele ja plastivormidele on kehtestatud üliranged normid ja selliseid töid ei saagi vanade tööpinkidega enam teha," selgitab Hõbemägi.

Kasutatud seadet soetades tuleb esimeses järjekorras veenduda, et kõik pingile kehtestatud täpsusnormid vastaksid tegelikkusele.

Sampo Panga liisingudivisjoni vanemkliendihaldur Janar Juht märgib, et ka kasutatud metallitöötlemisseadmete puhul annavad pangad ettevõtetele nende ostmiseks krediiti ja võimaldavad liisingut.

"Kõik sõltub seadme töötundidest ja seisukorrast, aga kuna metallitööpingid on suhteliselt universaalsed ja meie hinnangul on neile Eestis hea järelturg, siis aitame nende ostu finantseerida küll," räägib Juht.

Janar Juhti sõnul on põhjus, miks ettevõtted sageli kasutatud seadmete ostu kasuks otsustavad selles, et uute tööpinkide tarneajad võivad olla väga pikad. "Loomulikult mängib olulist rolli ka kasutuses olnud seadme tunduvalt odavam hind," lisab ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing