Levada ostis Saksamaal metallikompleksi

Peeter Raidla 03. aprill 2006, 00:00

"Tehingu vormistanud eakas notar tunnistas mulle, et tema silmad polnud veel näinud Saksa firma ülesostmist Eesti kapitali poolt," sõnas Viktor Levada.

Ka Eesti Kaubandus-Tööstuskoja väliskaubandusosakonna juhataja Lidia Friedenthal ei suutnud meenutada ühtegi analoogset juhtumit: "Ma ei ole selles küll 100protsendiliselt kindel, sest me ei registreeri Eesti firmade tehinguid, kuid ka oma kolleegidega nõu pidades ei suutnud me meenutada ühtegi sellist juhtumit, kus Eesti kapital oleks üles ostnud mõne Lääne-Euroopa ettevõtte. Küll on tehtud rohkesti oste Läti, Leedu, Soome ja Venemaa suunal."

Hamburgi kaiäärsel paiknev metallikompleks kuulus siiani Saksamaa ühele suuremale metallikontsernile Klöckner, mille koosseisus tegutseb metallifirmasid kümnes Euroopa riigis ja ka Põhja-Ameerikas ning mille müügitulu ulatub kontserni kodulehe kinnitusel 5 miljardi euroni ehk 80 miljardi kroonini aastas. Kontsernis töötab ligi 10 000 inimest.

"Kaheksa aastat tagasi käisin ma Klöckneri kontsernis kogemusi omandamas ja õppimas, just sellessamas Hamburgi kompleksis," tunnistas Levada. "Kõik käis äärmiselt kiiresti. 20. märtsil sain teada, et kompleks seisab teist nädalat tühjana ning on müügis. Sõitsin esimesel võimalusel kohale ning juba järgmisel päeval sõlmisin notariaalse lepingu. Ma ei oskagi veel öelda, kas mul kogu ostusumma väljakäimiseks on panga abi vaja. Esialgu proovin omavahenditega toime tulla. Kogu summa tuleb tasuda hiljemalt juuni lõpuks. Kui laenuraha vajadus tekib, saan ma kinnistule hüpoteegi seada ning kogu sissepandud raha kohe välja võtta. Praegu mingeid võlgu või muid kohustusi kompleksil ei lasu, samas kaasnesid ostuga ka kõik tootmis- ja keskkonnalitsentsid."

Levada on seda meelt, et ost tuli talle äärmiselt odavalt kätte: "Juba ainuüksi kinnistu maksumus katab ostuhinna. Samas on sinna rajatud tänapäevane automatiseeritud laokompleks. Teatud rolli hinna määramisel mängis ilmselt asjaolu, et Klöckner ei soovinud kompleksi oma konkurentidele anda."

Katusealust lao- ja tootmispinda on nüüd juba Levadiale kuuluvas kompleksis 1,7 hektarit, millele lisandub veel 2000 ruutmeetri suurune värviliste metallide ladu ning 1500 ruutmeetrit kontoripinda. Kogu metallimüüki korraldab laos ühe inimese juhitav täisautomaatika, mis maksab ligi 80 miljonit krooni. "Meil Eestis sellelaadseid seadmeid veel polegi," kinnitas Viktor Levada.

Tänu Hamburgis asuva kompleksi ostule on Levadia arengus oodata olulist hüpet - kava kohaselt peaks ettevõtte müügitulu mõne aastaga kahekordistuma - 2008. aastal tahetakse jõuda 2 miljardi kroonini. Kui Levadia senine metallimüük Eestis, Lätis ja Leedus ulatus 300 tonnini päevas, siis Saksamaa kompleks suutis müüa 250 tonni päevas. Viktor Levada loodab Hamburgis müügi- ja tootmisprotsessi taastada juba aprilli lõpus.

"Kõige tähtsam on leida kohapealt uus firmajuht. Kogu ülejäänud personali palkamisega ei tohiks probleeme tekkida, sest endised töötajad ootavad juba pikisilmi kompleksi taasavamist. Lähen ise kolmeks kuuks Saksamaale. Eesti turg ongi Levadia jaoks liiga kitsaks jäänud. Saan nüüd lõpuks oma Maseratiga normaalselt sõita. Vahepeal mõtlesin juba selle mahamüümisele," tunnistas Levada.

Kui Hamburgi metallikompleksi ostule lisada veel muudki Levadia rahapaigutused, ulatub ettevõtte tänavune investeeringute maht 300 miljoni kroonini - Läti pealinnas Riias rajatav laokompleks neelab üle 45 miljoni krooni ja FC Levadia uus staadionikompleks Tallinnas Maarjamäel 20 miljonit krooni.

235 miljoni krooni eest Hamburgis ostetud kompleks, mis hakkab kandma nime Levadia GmbH, kujuneb ühtpidi läände müüdava Vene ja Ukraina metalli ning teistpidi Baltimaadesse ja itta müüdava lääne metalli vahelaoks.

Viktor Levada sõnul loksub kogu Levadia logistika sellega paika. Kõik Levadia suuremad kompleksid asuvad otse mere ääres - Tallinnas, Riias, Klaipedas ja ka Hamburgis -, mis annab võimaluse ühe ja sama laevaga kõiki keskusi metalliga varustada.

Pärast Tallinna masinatehase ostu läinud sügisel on Levadia üha enam keskendunud metalltoodete valmistamisele. Levadia on seadnud oma eesmärgiks nii-öelda täisteenuse pakkumise - metalliga varustamine, metalltoodete valmistamine ja vanametalli utiliseerimine.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing