Hullud Päevad eelmistest rahulikumad

Ilona Soitu 10. aprill 2006, 00:00

Kesklinn on täis kollaste kilekottidega inimesi. Käes on jälle see aeg, kui osa inimesi Stockmannist targu eemale hoiab ja teised jälle üle pika aja oma sammud sinna seavad, lootes teha soodsaid oste.

Teades, et juba paar nädalat enne Hullude Päevade algust on palgatud rohkelt lisatööjõudu ja tuleb ette võtta käik Stockmanni laupäeval, valmistan end ette kuumuseks ja trügimiseks. Kohale jõudes selgub, et rahvast ei olegi nii meeletult palju. Kas on asi varajases kellaajas või siis selles, et on eelviimane päev ja suurem sagimine möödas.

Tiiu, üks vähestest vanematest müüjatest, kes mulle silma jääb, hindab rahvarohkust keskmiseks laupäeva kohta, eelnevatel aastatel on inimesi olnud rohkem. Külastajate hulgas on nii noori kui ka vanu ja tundub, et enamik pole need inimesed, kes tavapäevadel käivad, räägib ta.

Sama kinnitab ka esimesel korrusel lõhnu tutvustav Merit - tavaliselt käivad siin natuke teised inimesed. Tõsiste ostlejate hulgas torkab silma ka niisama huvilisi, näiteks täiskasvanud mees uurib müüjalt, kust neid Stockmanni õhupalle õigupoolest saab.

"Esimestel päevadel jäi mulje, et inimesed krabasid, mis kätte juhtus, ja proovisid kõike. Osteti sealjuures suhteliselt vähe," räägib Jelena, abitööline, kes sattus Stockmanni tänu püsikliendile mõeldud e-kirjale, millega otsiti hooajatöölisi. "Järgmistel päevadel oli olukord juba rahulikum, vaadati rohkem ringi enne proovimist." Jelena ülesandeks on valvata korda riietuskabiinide juures.

Sama rahulik olukord valitseb ka Marianni valvatavate kabiinide juures. Olles töötanud ka varem Hullude Päevade ajal, oskab ta kinnitada, et rahvast on tõesti võrreldes eelmiste kordadega vähem. Esmakordselt on Tallinnaga samal ajal ka Hullud Päevad Helsingis, see võib põhjendada soomlaste suhteliselt tagasihoidlikku külastamist, räägib ta.

Abiliseks palgatud Raido leidis 50kroonise tunnipalgaga lisateenimisvõimaluse ajalehekuulutuse kaudu. "Esimesel korrusel kaubalaaduriga manööverdada ei saa, muidu pole hullu midagi," on Raido tööga rahul, ehkki rõõmustab viimase tööpäeva üle.

"Isegi ootan: mõnus, soodsad ja uued kaubad," kirjeldab Stockmanni püsiklient Rita oma suhtumist Hulludesse Päevadesse. Üldiselt rahvarohkus teda ei häiri, võib-olla vaid see, kui kogemata nügitakse või varbale astutakse, on Rita leplik ja positiivne.

Pikk poes olek tekitab janu, sean sammud toiduosakonda. Iga kassa juures on abiks inimene, mõnes reas isegi kaks, kelle ülesandeks on kaupu kotti laduda. Järjekorrad on, kuid tuleb tunnistada, et Rimis tavalise tööpäeva õhtul kulub aega vaat et rohkemgi. Kui valida aega, siis on võimalik ka Hullude Päevade ajal rahulikult poes käia, mõtisklen, eemaldudes Stockmannist kollaste kottide hajuvas voolus ja lähenedes roosade kottide piirkonnale - Tallinna Kaubamaja samal ajal toimunud Osturallil osalejate tunnusmärk.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:54
Otsi:

Ava täpsem otsing