Raasuke euro hilisemat tulekut ei pelga

Martin Hanson 10. aprill 2006, 00:00

Raasuke ütles, et tema loomulikult loodab, et 2008 on see aasta, millal Eestis tuleb käibele euro.

"Miks Hansapank ei ole häält teinud, on see, et nii rahandusministeerium kui ka keskpank on oma sõnumi ütelnud ning Hansapank ja muud pangad on samal seisukohal. Meie jutt oleks olnud lihtsalt kopeerimine," ütles Raasuke.

Raasukese sõnul on kahju, et 2007 eurot ei tule, loodetavasti tuleb see 2008, kuid sisuliselt ja pikas perspektiivis ei ole ka hullu, kui me 2008. aastaks kriteeriume ei täida.

"Lõpuks me eurole üle läheme ning Eesti majanduskasv sellest ei pidurdu," sõnas Raasuke.

Hansapanga juhi Erkki Raasukese sõnul on meie ees valik: kas minna eurole üle vägisi või astuda Euroopa Liidu tuules pikad sammud edasi.

Kas riik on kõik sammud teinud, et me 2008. aastal mahuksime kriteeriumidesse ja euro saaks kasutusele võtta?

Ei oska küll ütelda, mida riik oleks pidanud teistmoodi tegema. Samas saab näidata näpuga pankadele, sest meie oleme kiire majanduskasvu mootor olnud, palju on saadaval odavat raha.

Seda, kas primaarne on minna eurole üle vägisi või siis astuda Euroopa Liidu tuules pikad sammud edasi ja siis minna eurole üle, ei saa praegu öelda, see selgub 5-6 aasta pärast. Ei ole aga ühtegi põhjust, miks peaksime pärssima meie majanduskasvu.

Kas eurole üleminek suurendaks välisinvesteeringuid?

Eurole üleminek on pigemini veel üks tala kindlustamaks majanduse arengut ja kasvu. Eurole üleminek kindlasti suurendaks välisinvesteeringuid. Stabiilsuse all eurotsoonis mõtlen aga etteaimatavust majanduses, mis loob kindluse.

Ma usun, et euro kõigutaks investeerijaid meie poole, kui nad on kahevahel, kas Eesti või mõni muu riik.

Millised investeeringud kasvavad, mis on Eesti puhul atraktiivne?

Eestis on väga hästi kasvanud siseriiklikud investeeringud. Eesti on väga atraktiivne investeerimiskeskkond, seda suurendab majandusvabadus, kõrge innovatiivsus, ka palgatase, kuid see nüüd vähem.

Mis võiks hakata meie majanduskasvu aga pärssima?

Eestis võiks hakata edu pärssima suur palga kasv, mis ei ole tootlikkusega balansis, sest sellega väheneb konkurentsivõime. Muud ma pärssiva faktorina ei oska nimetada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:54
Otsi:

Ava täpsem otsing