Neljapäev 20. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Ülimoekas tapeet võrgutab helkiva kuldse mustriga

Monica Raud 09. juuni 2006, 00:00

Omapäraseimad tapeedid leiab tõenäoliselt väiksematest sisustussalongidest, mitte suurtest ehituspoodidest. "Uutes majades on tavaks seinad värvida, ent sageli tulevad inimesed mõne aja pärast poodi ja ostavad ikkagi tapeedi ka," räägib Scandinavia tapeedisalongi müüja Priit Rätsep.

Peamine erinevus uute ja vanemate tapeetide vahel on ilmselt suured ja fantaasiaküllased mustrid. Paberile trükitakse nii hiiglaslikke lilli, barokkornamente, 60ndate popkunstist inspireeritud kujundeid, loodusmotiive kui lihtsalt ebaharilikult laiu triipe. "Kuhu iganes fantaasia viib," ütleb Liina Vaino sisustussalongist Inside Interior.

Niisugune tapeet ei ole mitte ainult seinakate, vaid omamoodi kunstiteos. "Suured mustrid tahavad saada suurt pinda, et seal siis toretseda," soovitab Muster Sisustussalongi tootejuht Leena Sinisalu.

"Suure mustri puhul peab meeles pidama, et kuna kordus ei ole iga 10 cm tagant, vaid näiteks 70 cm tagant, siis võib tapeedi kadu olla kohati üsna suur," lausub Vaino.

Väga omanäolistena jäid poeretkel silma näiteks neoonroosade jalgadega flamingod hallil taustal, suured lohakalt visandatud inimfiguurid, helerohelised palmilehed rohekaspruunil pinnal ja pitslinikuid meenutavate ornamentidega tapeet. Üks kuldse varjundiga tapeet nägi välja nagu kunagi moes olnud kortsuriie, teine nagu sädelev suureteraline krohv.

Mustrid üksi ei oleks aga midagi ilma värvide ja tekstuurita. "Fuksia, lilla, aqua, aniis, metallik - sellised värvid on pea igas kollektsioonis," loetleb Sinisalu. Metallikutest kohtab sageli kuldset ja hõbedast, veel on populaarsed musta ja valge kombinatsioonid. Vastavalt soovile võib valida nii libeda ja läikiva, sileda ja mati, kergelt krobelise või hoopistükkis sametise reljeefse mustriga tapeedi vahel. Metallikvärvid mängivad seinas valgusega, sametised ornamendid kutsuvad aga pai tegema. Vastukaaluks kirevatele mustritele on saada ka rahulikumaid ja pastelsemaid kollektsioone.

Tihti saab üht disaini valida erinevates värvikombinatsioonides. Samuti pakutakse kataloogides võimukate mustrite tasakaalustuseks sobivates toonides ühevärvilisi tapeete või värve. "Aga paljud otsivad hoopis romantilist tapeeti - kulunud roose näiteks. Kindel koht on William Morrise loomingul," toonitab Leena Sinisalu. "Tullakse küsima ka siidtapeete, aga see on tegelikult viskoos."

Kõnealuste tapeetide hinnaklass on ca 400 kuni ca 4500 krooni rulli eest. Seetõttu oleks mõistlik paluda enne ostu koju proovimiseks näidis.

Sisustussalongi Muster saabus esimesena Eestis äsja müügile briti firma Osborne & Little kollektsioon. Nimelt lõi firma 1968. aastal käsitsivalmistatud kollektsiooni, mille seast valiti nüüd välja kaheksa enimmüünud disaini ning anti neile tänapäevased värvid.

"Tollal olid need erilised oma mustri suuruse ja värvide poolest," sõnab kaupluse tootejuht Leena Sinisalu. "Hästi julged mustrid. Ega kõiki seinu ei kannatagi nendega katta." 69 cm laiune rull maksab 1400 krooni.

Inside Interior müüb ainult pikkade traditsioonidega inglise firma Cole & Son toodangut hinnaklassis 1200-4500 krooni rull. Kõige kallim on sametise reljeefiga kollektsioon.

Scandinavia tapeedisalongi valiku üks omapärasid on kindlasti Soome vanima siiani tegutseva tapeedivabriku Pihlgren & Ritola traditsioonilisel moel valmivad pabertapeedid.

Mustrid barokist modernseni on disaininud kuulsad Skandinaavia disainerid. Kaupluse müüja Priit Rätsepa sõnul need 500-1000 krooni maksvad tapeedid just müügihitt ei ole, kuna pole kuigi vastupidavad.

Teiste seast jääb silma ka ühe inglise tootja Today Interiorsi mõisastiilis tapeetide sari, ca 800 krooni rull.

Mis silmale ilus, võib olla aga keeruline korras hoida. Näiteks sametisi mustreid ei ole võimalik lapiga puhastada, tolmuimeja peab appi tulema ka tekstiiltapeedi puhul.

Tekstiiltapeeti saab osta jooksva meetriga, mille hind algab umbes 200 kroonist. Seevastu üha populaarsust koguv bambus naljalt plekke sisse ei võta ja tapeedimüüjate kinnitusel on seda väga kerge puhastada.

Oma kodus olen üldjuhul seinas eelistanud tapeedile pigem värvi, kuna tapeediga on ikka palju rohkem tegemist.

Selle panek võtab alati omajagu aega ja vaeva ning ma lihtsalt ei viitsi sellega eriti jännata, pole sellist püsivust ega aegagi.

Värviga läheb aga asi tunduvalt lihtsamalt ja tulemuseni jõuab samuti hulga kiiremini. Toonidest armastan aga kõige enam võimalikult heledaid ja pastelseid toone.

Kindlalt eelistan kodus värvitud seinu, sest minu väikeses elamises oleks tapeet kui tähelepanutõmbaja liiast. Seinad on kogu sisekujunduse raamistik, taust, kust tulevad seinapildid ja mööbel paremini esile.

Värvitud seina eelis tapeedi ees on, et värvitud seina saab kergemini muuta üle värvides. Tapeetimine on juba suurem töö. Lisaks, värvidel on väga palju erinevaid toone.

Kui mul oleks suuremat sorti kodu, siis prooviks tapeedi ja värvitud seinte kombinatsiooni. Eksperimenteerida mulle meeldib.

Mulle meeldib tapeedi ja värvitud seinte kombinatsioon, kui vaadata kodu kui tervikut.

Kuna tapeet on oma materjalilt soe, siis jätab see seinas hubasema tunde kui värvitud sein. See sobib magamistuppa ja puhkenurka.

Värvitud sein on kõige praktilisem just köögis. Kuigi praegu on tapeedivalikus olemas ka palju pestavaid tapeete, on värvitud pinda kergem ja muretum hooldada.

Ehkki tapeet on dekoratiivne ja ilus, ei tahaks sellega liialdada. Seepärast ongi kombineerimine hea lahendus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing