Kapo paljastas viimaste aastate suurima pistiseskandaali

Kadri Jakobson 13. september 2006, 00:00

Kaitsepolitsei uurimine selgitas, et 1997.-2005. aastani sai sotsiaalkindlustusametis IT arengut koordineerinud Kressa Medisofti juhilt Hermlinilt 1 078 000 krooni, Kallaste aga 132 000 krooni pistist. Selle eest sõlmis amet suunatud hangetena Medisoftiga 40 infotehnoloogia lepingut, mille eest amet maksis firmale kokku ligi 56,5 miljonit krooni.

Sotsiaalkindlustusametist saadud tööd moodustasid olenevalt aastast kuni kolmandiku Medisofti käibest, ulatudes näiteks 2004. aastal 8,5 miljoni kroonini. Medisofti kogukäive oli sel majandusaastal 22,2 miljonit krooni. Enamasti arendati ameti infosüsteemi SKAIS, igal aastal koolitati sadade tuhandete kroonide eest kasutajaid ning hooldati keskserverit.

Lõviosa riigihangetest on korraldatud ilma sisulise konkursita - ehk siis väljakuulutamiseta ja eelläbirääkimiste teel. Ilmselt oli soov avalikust konkursist kõrvale hiilida ka põhjuseks, mis SKAISi arenduseks tuli pidevalt teha täiendavaid töid ning aina uuesti raha juurde maksta - nii ei ületanud hanke maksumus seaduses sätestatud avaliku konkursi korraldamise nõude piiri.

Sotsiaalkindlustusameti peadirektor Külli Pedak polnud eile kommentaarideks kättesaadav.

Ameti töötajad teadsid, et kaitsepolitsei uurib nende majas tehtud tehinguid, ent ometi tuli uudis pistiseafäärist neile külma dušina.

"Loomulikult on meie töötajad šokis. Ent me ei saa enne inimesi süüdi mõista, kui kohus pole seda teinud. Me ei tea, kas see kõik tõele vastab," ütles ameti avalike suhete juht Elve Tonts. Tema sõnul olid Kressa ja Kallaste ametis tööl juba 1993. aastast. "Nad olid usaldusväärsed, oma ala hästi tundvad inimesed," kinnitas Tonts.

Mõlemad lahkusid töölt lühikese ajavahemiku järel omal soovil selle aasta aprillis. Kressa töötab praegu Riigi Infosüsteemide Arenduse haldusosakonna juhatajana, eile ta telefonikõnedele ei vastanud. Toru viskas hargile ka Kallaste.

Koostöö Medisoftiga kestab aga tänaseni. Viimase 2,1 miljoni kroonise riigihanke võitis firma selle aasta juulis.

Medisofti juhatuse liige Arvi Sinisalu ütles eile, et pole teemaga kursis.

Ligi kümme aastat, selle aasta 9. maini oli Medisofti juhatuse liige Mari Hermlin. Teine juhatuse liige Tüüve Jugandi leiti möödunud aasta aprillis Medisofti kontori keldrikorrusel ühest abiruumist surnuks pussitatuna.

Sinisalu ütles, et sõbra ja äripartneri surm on tema jaoks siiani mõistatus. "Selle loo uurimine lõpetati tulemusteta," nentis ta. Samas ütles Sinisalu, et just pistiseloo pärast nad koos Tüüve Jugandiga möödunud aastal kaitsepolitseis käisid. Toona kirjutas Eesti Ekspress, et päev enne surma käis Jugandi uurimistoimingutel kaitsepolitseis, sest ta oli üks võtmetunnistaja riigiasutuse ja Medisofti omavaheliste tehingute ja riigiametnike pistise andmise uurimisel.

Nüüd on selgunud, et ametnikele anti pistist üle nii sularahas kui ka fiktiivsete töölepingute abil, lisaks võimaldati ühe ametniku abikaasal teha tööd oma firma jaoks.

Pistiseskandaaliga olid seotud veel sotsiaalkindlustusameti ametnikke, kuid kohtusse nemad ei jõudnud.

Medisoft on juba aastaid hoidnud arvuti- ja tarkvarafirmade hulgas suhteliselt madalat profiili. Ligi kümmekond aastat on Medisoftil monopol keskhaigekassa, riikliku autoregistrikeskuse, geenivaramu ja laevaregistri andmebaaside loomises ja hoolduses.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing