Investeerimist saab õppida ka mängides

Tarvo Vaarmets 15. september 2006, 00:00

Praegu 22aastane Peeter Pärtel tegi oma esimesed tehingud aktsiaturgudel juba viis aastat tagasi, kui ostis ühel päeval kahe riidefirma - Baltika ja nüüdse PTA aktsiaid. Ostetud kogus ajab mehel siiani suu muigele - kahe ettevõtte peale kuus aktsiat! Tegemist oli muidugi kõigest esmase tutvuse ja proovimisega.

"Täpselt ma ei mäletagi, kuidas börsi juurde sattusin, klõpsasin vist internetipangas lihtsalt erinevaid linke, kuni lõpuks jõudsin investoritele mõeldud leheküljele," rääkis Pärtel. "Siis vaatasingi, et --ohoo, mis see on - ja proovisin ära," meenutas ta.

Aastaid hiljem, kui Peeter taas börsi vastu huvi hakkas tundma, ammutas ta teadmised erinevate väärtpaberite olemuse kohta USA ärimehe Robert Kiyosaki välja töötatud lauamängust Cashflow. Kuna mängu Eestist saada ei olnud, tellis ta selle suhteliselt kalli õppevahendi USAst. Täna teebki mees tehinguid nii aktsiate, fondiosakute kui ka optsioonidega, kusjuures Peeter on enda ümber kogunud ka Cashflow' huviliste seltskonna, kes aeg-ajalt kokku saavad ja oma teadmisi-oskusi arendavad.

Mängu autor Kiyosaki on kirjutanud ka populaarse raamatu "Rikas isa, vaene isa", milles taunib tänapäeva koolisüsteemis olevate majandusainete vähesust ning soovitab inimestel pangalaenude ja järelmaksude näol suurendatavate kohustuste asemel kasvatada oma vara erinevate äride ja investeeringute kaudu. Peeter jagab Kiyosaki arusaama - ta on isegi kuulsa ärimehe endaga USAs toimunud investeerimisseminaridel kohtumas käinud.

"Läksin sinna, et näha, kuidas üritus on korraldatud ja samas lootsin ka uute sidemete tekkimisele," kommenteeris Peeter ja lisas, et kavatseb USA reisi lähitulevikus veel ette võtta.

Sidemeid peab Peeter üheks oluliseks edu pandiks, seepärast on ta aktiivne ka väljaspool ärivaldkonda - näiteks kuulub Peeter üliõpilaskorporatsiooni Vironia. Vironia on Peetrile samuti andnud väga palju uusi sõpru ja kontakte kõige erinevamatelt aladelt. Tänu Peetrile on aga korporatsiooni teistelgi liikmetel võimalus Cashflow' mängu abil oma rahakasutamise oskusi arendada, sest ühe Kiyosaki loodud mängueksemplari kinkis Peeter ka Vironiale.

Kiyosaki õpetusest johtuvalt peabki raha- ja börsihuviline Pärtel oluliseks soetada erinevaid varasid nagu aktsiad või kinnisvara. Näiteks ostis ta paar aastat tagasi korteri, mille seejärel sissetuleku suurendamise eesmärgil välja üüris. Börsil meeldib talle aga teha eelkõige spekulatiivse iseloomuga tehinguid, kaua ta raha ühes väärtpaberis ei hoia. Oma elu ühe suurema tulu on noor investor teeninud Kalevi aktsiatega tänu eelkõige oskuslikult ajastud ostuhetkele enne ja vahetult pärast 2004. aasta detsembris toimunud fondiemissiooni.

"Enne emissiooni oli mul umbes 1000 aktsiat, selle käigus sain 2000 juurde ning vahetult pärast emissiooni toimumist ostsin veel tuhat," kirjeldas Peeter üht oma õnnestunud tehingut.

Peeter arvab, et rahapuuduse taha investeerimine ei jää, sest investeerimiseks vajaminevat raha saab tema nägemust mööda lihtsalt koguda.

"Soovitan panna iga kuu mingi summa - näiteks 10% sissetulekust kõrvale, arvestusega, nagu see oleks juba kulutatud, ning siis kasutada seda aktsiate ostuks ja muudeks investeeringuteks," paljastab mees oma ühe põhimõtte ning lisab: "Kui siis peaks tulema kaotusi, pole see eriti valus ja igapäevaelu ei pea selle pärast kannatama."

Muidugi ei ole börsil rahateenimine lihtsalt jalutuskäik läbi lõhnava roosiaia - edu saavutamiseks on vaja teadmisi ja distsipliini. Seepärast on Peetril enne väärtpaberite soetamist eelnevalt enda jaoks paika pandud ka müügipunktid - nii ülemine kui ka alumine.

"Aktsiate ostmisel on mul teada ka kindel väljumishetk nii mulle piisava kasumi teenimise puhuks kui ka seatud on see piir, mis limiteerib summa, mida olen valmis kaotama," kõneleb Pärtel. "Sel viisil on ka ohutum, sest kaotus on piiratud ja võiduvõimalus teadvustatud," toob ta välja riskide maandamise põhjuse.

Peeter on investeerimise jaoks loonud oma firma ja teeb tehingud just selle kaudu.

"Firma abil saan tulu uuesti ära paigutada, ilma kohustuseta iga aasta teenitud kasumilt tulumaksu maksta," selgitas ta

Noor mees, kellel ühel ajal mitu erinevat asja käsil, seab endale kõrgeid eesmärke. Tulevikus lubab ta kindlasti erinevaid rahateenimisvõimalusi edasi otsida. Muidugi ei kavatse ta ka börsi unarusse jätta, vastupidi - mehel on sellega seoses hoopis ambitsioonikamad plaanid.

"Üheks unistuseks on ise üles ehitada suurfirma ja see börsile viia," avaldas ta oma eesmärgi. "Samas kavatsen ka edaspidi börsilt raha kokku korjata," sõnas enesekindel Peeter Pärtel lõbusalt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:16
Otsi:

Ava täpsem otsing