Test: kaalud näitavad võrdselt

Pille Rõivas 27. oktoober 2006, 00:00

Otsustasin kontrollida, kas kuuldused kaalude erinevatest näitudest vastavad tõele. Testis selgus, et kaalud tõepoolest näitasid enam-vähem sama kaalunumbrit. Erinevus oli vaid mõnesajagrammine.

Tõsi, ka mul on kodus kaks kaalu, mis näitavad kolmekilogrammise erinevusega kaalunumbrit. Digitaalne näitab 3 kg enam kui mehaaniline, Nojah, üks neist maksis alla saja krooni ja ei oma viidet tootjale.

Testis me siiski neid kõige odavamaid tundmatu tootja valmistatud kaalusid ei proovinud. Need ei tundu kuigi usaldusväärsed ja mõttekad.

Võtsime valikusse veidi kallimad ja soliidsemad. Kokku katsetasime kuut kaalu. Neli neist oli digitaalsed, kaks mehaanilist. Kaalud jäid hinnavahemikku 435-1000 krooni.

Et test oleks läbiviidud õiglaselt, valisin testimispaigaks kaupluse, kus oli suur kaalude valik. Lisaks allakirjutanule, katsejänesele ja fotograafile oli kaalude katse juures ka müüjafirma Melton AWB esindaja. Nii välistasime, et katsejänes saaks vahepeal juua ära mõne karastusjoogi või käia lõunal.

Samuti pidavat hommikune ja õhtune kaal olema erinev. Katsejäneseks oli Rain Ruus, kes igapäevaselt on ASi Proekspert tarkvarainsener.

Asetasime kaalud kõrvuti ning Rain astus neile üksteise järel. Testi käigus selgus tõsiasi, kui kaalul on ette nähtud jalad, siis tuleb need ka paigaldada. Ilma jalgadeta näitas kaal üle kuue kilo väiksemat numbrit kui eelmine kaal. See oli liiga suur erinevus. Pärast jalgade paigaldamist näitas kaal õigesti.

Samuti tuleb kaalud kilepakendist välja võtta. Seda tõdesime ühe mehaanilise kaalu puhul, mis ka näitas liiga suure erinevusega kaalunumbrit. Kui pakend eemaldatud, oli kaal taaskord täpne.

Testi tulemusel selgus üllatav fakt - kaalud olid üpris täpsed ning suuri erinevusi ei esinenud. Digitaalsete kaalude vahel tuli ette paari-kolmesajagrammiseid erinevusi ning mehaanilised kaalud näitasid kas ümardatud üles- või allapoole. Usun, et mehaanilistelt kaalult ei saagi nõuda piinlikku täpsust.

Seega võib üpris julgelt osta omale mõne soliidsema kaalu ning selle järgi jälgida oma kehakaalu muutusi.

Õhtul koju jõudes astusin huvi pärast oma kodus olevatele kaaludele - äkki ma siiski eksin? Ei, taaskord näitas mu mehaaniline kaal kolme kilogrammi võrra väiksemat numbrit kui digitaalne.

Ehk tõesti ei tasuks neid tundmatu tootja poolt valmistatud kaale usaldada.

Praegu on kodus kolmas digitaalne 100grammise täpsusega kaal. Eelmine kaal näitas 500grammise täpsusega, kuid sellega tundus, et kaal ei lange ja oli vaja täpsemat kaalu.

Kõige esimene kaal oli mehaaniline, mis ei tundunud kuigi täpselt näitavat. Kuigi praegune kaal on täpne ja näitab ära ka väiksemat sorti kaalumuutused, ei avalda see mõju kehakaalule. Aga hea on teada siiski.

Mul on kodus digitaalne kaal, sest eelmised mehaanilised kaalud on pidevalt valetanud. Digitaalne on moodsam ning lihtne jälgida ja kasutamine on mugav.

Ma küll ei pea arvestust oma kaalumuutustest, on hea teada, kui palju ma täpselt kaalun. Praegune kaal on 4-5 aastat vana ning kaalu näitab 500grammise täpsusega. See on piisav täpsus mu jaoks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:22
Otsi:

Ava täpsem otsing