Aktsiatesse pandud raha võib lihtsalt kaduda

Teeli Remmelg 11. aprill 2007, 00:00

Mis oli Teile esimene investeering?

Esimene samm oli tähtajaliste hoiuste kasutamine, siis tulid fondid ja alles siis aktsiad.

Aga enne, kui investeerimiseni jõudsin, alustasin hoopis oma kulutuste planeerimisest ja säästmisest. Sageli öeldakse, et ma ei saa säästa, sest sissetulek on selleks liiga väike. Ent mida väiksem on sissetulek, seda rohkem peab oma igapäevaseid kulutusi planeerima.

Milline on Teie investeeringuportfellis aktsiate, fondide ja kinnisvara osakaal?

Püüan võimaluste piirides jälgida lihtsat vanarahva tõde, et ära pane kõiki mune ühte korvi. Olen teinud valiku erinevate investeerimisobjektide vahel. Alustasin fondidest ning alles hiljem ostsin juurde ka ettevõtete aktsiaid. Mingi osa hoian likviidsena.

Oman ka kinnisvara, aga seda mitte ärilistel eesmärkidel ning seetõttu ei pea õigeks kinnisvara oma investeeringuportfelli koosseisu lugeda.

Kas olete teinud ka pensionisambad?

Olen teinud mõningase panuse kolmandasse sambasse ja seda tavaliselt detsembri viimastel päevadel, et kasutada ära riigi pakutavat tulumaksusoodustust. Teise sambaga ma liitunud ei ole, sest sellega sidumise otsus on pöördumatu.

Kas on mingid kindlad reeglid, mida aktsiaid ostes järgite? Millele otsuseid langetades peamiselt tuginete?

Püüan jälgida seda, et üksiku paigutuse osakaal portfellist ei oleks väga suur, et paigutused oleksid hajutatud ka regioonide ja majandusharude suhtes. Kuigi seda on suhteliselt keeruline teha, sest meie turg on liiga väike.

Aktsiatesse paigutan vaid need vahendid, mille puhul arvestan, et võin neist ka täielikult ilma jääda. Mind huvitab, millega see ettevõte lisaväärtust loob, kes on selle ettevõtte juhid, milline on nende senine tegevus olnud ja millised tulevikuplaanid.

Millised on olnud parimad tehingud läbi aegade, millised on olnud n-ö ämbrid?

Olen pikaajaline investor ning seetõttu ei oska parimaid tehinguid välja tuua, võib-olla saan sellele hinnangu anda alles kauges tulevikus. Ka ei ole seni veel suurtesse "ämbritesse" jõudnud astuda. Ka see võib veel ees seista.

Tänase seisuga saan välja tuua vaid ühe positsiooni, millega olen miinuses. Pärast minu sisenemist ühte fondi tuli seal regioonis börsilangus. Ka saan antud fondi puhul välja tuua ebaprofessionaalse juhtimise või õigemini fondijuhi oskuse suuta fondi juhtida järjekindlalt allpool indeksit.

Kui palju aega kulub Teil turgude jälgimisele?

Pean tunnistama, et liiga vähe aega. Selleks, et igapäevaselt tehinguid teha, peaks olema tunduvalt rohkem vaba aega. Vaja oleks lugeda eri institutsioonide ja analüütikute tehtud ülevaateid ning ka ise analüüse teha.

Kas praegu võiks veel investeerida näiteks kinnisvarasse?

Investeerima peaks ikkagi sellistesse objektidesse, mille kohta saab öelda, et nad on täna turul alahinnatud. Kinnisvara hinnad Eestis on ammu ületanud mõistliku taseme ja pigem on praegu aeg, kus kinnisvara müüa.

Kas praegused börsikõikumised on pannud Teid aktsiaid müüma või ostma?

Kuna olen pikaajaline investor ning kasutan ostan-hoian-strateegiat, siis selliste rapsimistega kaasa ei lähe. Ei ole ostnud ega ka müünud. Kui aus olla, siis jaanuaris olin küll imestunud mõnede ettevõtete kiirest tõusust, aga kui mingist investeerimispositsioonist välja tulla, peaks olema selleks väga selge põhjus. Kas ohu märk konkreetselt ettevõttelt või kindel plaan aktsiate realiseerimisest saadu kusagile mujale paigutada.

Kui Teil oleks investeerimiseks 50 000 krooni, siis kuhu selle paigutaksite?

Kui keegi paluks minult nõuannet, kuhu paigutada 50 000 krooni, siis soovitaksin paigutada need investeerimisfondi. Eriti kui tegemist on ainsa investeeringuga. 50 000 krooni sees ei ole võimalik eri aktsiate vahel riski hajutada.

Millised turud on Teie jaoks muutunud atraktiivseteks? Miks?

Põnev on Aasia turg, kuid selleks, et sealsetel turgudel edukas olla, oleks vaja rohkem tööd teha, lugeda rohkem uudiseid, jälgida turgudel toimuvat. Riskialtid investorid võivad vaadata ka endise Nõukogude Liidu turgude poole, kuid mina olen ilmselt liiga riskikartlik selliste ettevõtmiste suhtes, sest elu on näidanud, et seal on kõrge kasvupotentsiaal, aga keskkond ei pruugi olla investorisõbralik.

Millised on Teie jaoks mõistlikud investeerimisportfelli proportsioonid?

Mina olen pigem konservatiivne ja liigset riski võtta ei soovi. Eesti on selleks liiga väike, et kõiki vahendeid õnnestuks siinsetesse avalikult kaubeldavatesse finantsvaradesse paigutada. Paratamatult tuleb lisaks siinsel turul pakutavale ka pisut väljapoole vaadata. Mingi osa peaks hoidma riskivabalt, mis küll tulu teenimise seisukohalt pole kõige mõistlikum otsus.

Mida soovitate algajale investeerimishuvilisele?

Päris algajatel soovitaksin alustada Tallinna Väärtpaberibörsi kodulehel olevatest investoritele suunatud soovitustest ja selgitustest. Kõik sõltub sellest, milline on kogemus.

Teooria ei ole ju keeruline, mõisted annab endale suhteliselt ruttu selgeks teha, sellest tuleks alustada. Keeruliseks teeb asja see, et vaja on oskust tulevikku ennustada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:30
Otsi:

Ava täpsem otsing