Ellen Tohvri paneb äri särama

Annely Allik 18. aprill 2007, 00:00

Lisaks avalikkuses tuntuse kogumisele ASi Estiko kauaaegse juhatuse esinaisena on Ellen Tohvri Rotary naisliikumise Tartu Hansa Rotary klubi Charter president.

Sõbrad-tuttavad aga teavad teda naisena, kes ei põlga ööklubis hommikuni tantsimist ning kes naudib suvel mere ääres lesta suitsetamist. Tema puhul peab paika ütlus - kes teeb, see jõuab. Või säärane, et mida iganes sa teed, tee hingega.

"Minu puhul on juhtunud nii, et elus käib kõik kuidagi etappidena," räägib Ellen Tohvri.

Pereelu oli esimene etapp, kõik muud töised tegemised ja õppimised hakkasid peale pärast seda. Abikaasa Erikuga kohtuti koolipingis, abielluti ning perre sündis kaks tütart, kellest tänaseks on juba täisinimesed saanud.

Vaikset kodukana Ellenist ei saanud. Sellesse aega mahub esimene töökoht ja õpinguaastad. Kusjuures ülikooliastumisega on seotud üks eriti naljakas lugu.

"Nimelt töötas minu ämm tollal ülikoolis ja temale ei mahtunud pähe, et minia võiks üks harimata inimene olla," meenutab Ellen. "Nii ta siis käis peale, kuniks ma registreerisin ennast majandusteaduskonda raamatupidamise sisseastumiseksamitele. Aga jah - tõsi on see, et ämmale pean tänase päevani tänulik olema selle kättpidi õppima viimise eest," kinnitab ta nüüd.

Õppimise ajal töötas praegune äridaam ühe sotsialismiaja ehitusfirma ametiühingu raamatupidajana, kindlas lootuses endale korter välja teenida.

"Sellest ajast pärineb mul kindel teadmine, et ei vali eales ametikohta, kus põhitegevus on tööajal kohalistumine ja endale tegevuse väljamõtlemine," jutustab Ellen. "Ometigi sain korteri selle kohalistumisega välja teenitud ja ka kaks korda õnnelik olla - siis, kui sinna sisse kolisime, ja siis, kui välja," nendib ta.

Eesti taasiseseisvumine ja krooni tulek avasid ukse täiesti uude maalima. Nii võiks Ellen Tohvri järgmise eluetapi nimetada sukeldumiseks ettevõtlusesse, mil vegeteerimisperiood vaheldus iseõppimise, isetegemise ja magamata öödega.

"Kui 1990. aastal oma firma Assets OÜ lõin, oli raamatupidamisteenuse sisseostmine vägagi harjumatu mõtlemisviis," meenutab Ellen Tohvri.

Kuna ülikoolist saadud teoreetiline baas ei olnud praktiliste oskusteta midagi väärt, tuli kõike otsast alata. Seda kõike ühe arvutiga kodukontoris, esimesed kliendid perekonnasõbrad ja mehe kooperatiivkaupluse raamatupidamine.

Tänaseks on Assetsist saanud innovatiivne 25 töötajaga ettevõte, millel bürood nii Tallinnas kui ka Tartus.

"Ikka imestatakse, et loobusin möödunud aastal suurettevõtte juhi ametikohast, et pühenduda oma firma edendamisele. Kuid selliseks kannapöördeks oli mitu põhjust," selgitab Tohvri. "Esialgu aastase projektina planeeritud tegevus Estikos kujunes seitsmeaastaks koostööks, lausa eluetapiks. Sellesse aega jääb ettevõtte väljatoomine tohutust kahjumist, sisenemine uutele turgudele, vanade tootmisliinide uuendamine. Nüüdseks on Estikos kätte jõudnud rahulik aeg. Viimane aasta lihtsalt ei pakkunud enam midagi uut. Pealegi annab ise ettevõtjaks olemine vabaduse valida - ma võin töötada kellegi heaks, aga ei pea."

Ellen Tohvri tunnistab, et praegune eesmärk on tal oma ettevõtte viimine uuele kõrgusele, et areneda ja kasvada koos meeskonnaga.

"Minu stiil ei ole töötajate vahetamine, vaid nende hoidmine," kinnitab ta. Tema firma teeb edusamme. Näiteks on arendamisel ISO-juhtimissüsteem ja uus raamatupidajate tööstruktuur, mille kohaselt on igal töötajal võimalus areneda ja teha firmasisest karjääri. Talle teeb rõõmu, et Assetsi Tallinna osakond on jõudmas kasumisse ning areneb jõudsalt.

"Lisaks kõigele oskan nüüd hoopis rohkem väärtustada vaba aega. Mõtlen tõsiselt, millise ekstreemspordialaga võiks tegelema hakata," naerab ta.

Kuigi noorem tütar Kristi ja vanema tütre Helena abikaasa Gabriel on sõrme andnud lohesurfamisele, ei ole Ellen veel kindel, kas sellest saab uus meelistegevus senise bowling'u kõrvale. Kuigi proovida ilmselt tasub. Erinevalt benji-hüppest, mille ta rahuliku südamega vahele jätab.

Kindlasti on Ellen Tohvri särav ja optimistlik tegija, keda harva võib näha naeratuseta, isegi siis, kui on olnud veidi raskemad ajad. Ta on ülihea suhtleja, nii et temaga tülli minemiseks peaks ikka üks üsna suur põrsas olema!

Ellen on väga töökas ja kohusetundlik, suure töövõimega, tark ja tubli naisterahvas. Ta on lõbus ja särav isiksus, kes innustab ümbritsevaid, naeratus näol, tegutsema. Karismaatiline ja uuendustele avatud juht, kellele meeldib ennast pidevalt täiendada. Ta hoolib lähedastest ja vaatamata vähesele vabale ajale on suurepärane kokk.

Kõige paremini iseloomustavad Ellenit omadussõnad "enesekindel" ja "sihikindel".

Ellen oskab kogu meeskonna ühise eesmärgi jaoks tööle rakendada. Tema puhul pole mõtet kiidusõnu säästa, igati positiivne tegelane ja kolleeg. Inimesena äärmiselt karismaatiline. Ega niisama olnud ta aastaid Estiko esindusfiguur, olles seda nii välimuse kui ka sisu poolest.

Oma töötajaid ja kliente haldab Ellen kindla käega. Klubis on tunda sama täiuslikkuse taotlemist ja järjekindlust. Ja pidudelgi pole Ellenile miski võimatu. Õnneks ei ole ta suurem asi laulja, muidu oleks ta liiga perfektne.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:30
Otsi:

Ava täpsem otsing