Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Linnateater lustib

Ülle Hallik 01. juuni 2007, 00:00

Lavaaugu viimane suvetükk on kummardus teatri alglätetele ja puhtale mängurõõmule.

Kes näinud kunagist Elmo Nüganeni menulavastust, samalt autorilt pärinevat näitemängu "Armastus kolme apelsini vastu", kujutab üsna hästi ette, mida sel suvel Linnateatri lavaaugus nägema hakkab.

Sama hästi mõistab ta, et loo sisu paari tutvustavasse lausesse panna on võimatu. Seega saab öelda vaid, et "Ronk" on lugu õnnetust kuningast Millost, tema ennastohverdavast vennast Jennarost, kaunist printsessist Armillast ja tema isast, hirmsast maagist Norandost.

Nende ümber sekeldab kirev seltskond tuntud commedia dell'arte' tegelasi: Pantalone, kellest on seekord saanud admiral ja "tõeline merehunt", Tartaglia ja Leandro, kes on muutunud kasuahneteks ministriteks, lisaks värvikad teenijad Brighella, Truffaldino ja Smeraldina.

Linnateatri avalike suhete juhi Kristiina Garancise sõnul otsest seost kahe Carlo Gozzi loo vahel pole, küll aga kordub mõni mask. Kusjuures maski all tuleb mõista mitte näo ees käivat katet, vaid tervet tegelaskuju. Nii tunnevad "Armastust kolme apelsini vastu" näinud need "Rongas" kindlasti ära, vaatamata uutele näitlejatele, kes maski üle võtnud.

Väga palju tegijad saladuseloori valmiva lavastuse pealt kergitada ei taha, kuna nii kaoks vaatajal ära üllatusmoment, mida commedia dell'arte vaba improvisatsiooni lubav žanr pakub.

Kristiina Garancise sõnul ootavad üllatused vaatajat ka Iir Hermeliini ja Rosita Raua (külaline Vene teatrist) loodud lavakujunduses, mida iseloomustab sõna "suursugune". "Linnateatri lavaaugu kujundus on selline, nagu Veneetsia või mõni muu Itaalia linnake võiks välja näha," selgitas Garancis. Kogu vaatepilti kõike kaunistavad lilled ja muu silmailu.

Eestimaa heitlik suveilm lavastusi kindlasti ei sega, 12 suve lavaaugus on näinud igasugust ilma ning ükski vihmasabin pole seni etendusi seganud - selle eest kaitseks on saadaval keebid. "Ja kui lavaauku tababki suurem vihmavaling, küsitakse publiku käest, kas nad soovivad vaatamist jätkata või tehakse väike paus," rääkis avalike suhete juht.

"Ronk" jääb lavaaugu viimaseks suvelavastuseks, sest sügisel täitub Linnateatri ammune unelm ning lavaaugu kohale kerkib teatrimaja.

Lavastuses "Ronk" mängivad Argo Aadli, Alo Kõrve, Tõnn Lamp, Indrek Ojari, Ursula Ratasepp, Elisabet Tamm, Mart Toome, Veiko Tubin ja Priit Võigemast.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:47
Otsi:

Ava täpsem otsing