Vanad aknad uute vastu

Merit Männi 04. juuni 2007, 00:00

Välistemperatuuride kõikumine ja ebapiisav hooldus tekitavad vanades akendes mitmesuguseid muutusi, mistõttu on neid ebamugav käsitseda või pole nende kvaliteedi languse tõttu toas enam meeldiv ja õdus olla.

Vanade akende põhilised puudused on suured kulutused (suureneb hoolduse hulk ja ulatus), probleemne käsitsemine (raamid ei avane ega sulgu korralikult, lukud ja riivid ei toimi, raamide tursumine ja väändumine tekitab pragusid), tuuletõmme (lengi ja raami vahelt tõmbab tuul, mistõttu kogu aknast õhkub külma).

Oma aja ära elanud akende tunnused on veel halb heliisolatsioon, mahakoorunud värv ja pudenev aknakitt ning see, et ajahambast puretud konstruktsioonide tõttu voolab vesi lengi vahele.

Õigesti valitud aknad suurendavad kodu õdusust ning mõjutavad osaliselt ka küttekulutusi, aken on investeering, mis tõstab kodu edaspidist väärtust. Hea ja vastupidav aken hoiab sooja sees ning külma ja müra väljas.

Juhul kui korteri- või majaomanikul on tekkinud kindel plaan vahetada vanad aknad uute vastu, pole midagi muud, kui et kirjutada internetiotsingusse sõna "aknad" ning teha valik vastavaid tooteid ja nende juurde kuuluvaid teenuseid pakkuvate firmade vahel.

Muidugi tuleb ka mõelda, millisest materjalist aknaid eelistada. Tellijal on võimalik valida, kas paigaldada PVC-kattega aknad, puitaknad, puitalumiinium- või hoopis alumiiniumprofiiliga aknad.

Samuti pakuvad tootjad mitmesuguseid lahendusi nii akende kuju (ümarad, kolmnurksed, rööptahuka- ja trapetsikujulised), avatavuse (kinnine, pöördavatav, kaldpööratav) kui ka värvilahenduse kohta. Erikujuliste või erivärviliste akende korral peab tellija aga arvestama sellega, et akna valmistamise tähtaeg võib olla pikem. Eriti põhjalikult peaksid materjalivalikut kaaluma vanemate puitmajade omanikud: kas panna PVC- või puitaken.

Kuigi uued puitaknad maksavad veidi rohkem kui PVC profiiliga aknad, tasub puitmaja puhul siiski esimest varianti eelistada. Üldjuhul ventileerib vana maja ennast ise: ukse- ja aknapiidad pole tihedad ning ahiküte tekitab alarõhu, mis tõmbab ebatihedatest kohtadest sisse värsket õhku. Seetõttu osutab majaomanik plastaknaid paigaldades oma majale karuteene, kuna plastaknad muudavad hoone tihedaks ja tekivad ventilatsiooniprobleemid.

Aknavahetus kerkib päevakorrale ka kortermajades, seda eelkõige küttekulude kokkuhoidmise eesmärgil. Suurtes elamurajoonides võib näha korrusmaju, kus ilmselt puudub aktiivselt tegutsev korteriühistu, mistõttu iga elanik lahendab akendevahetuse probleemid omal käel.

Tulemuseks on maja ülimalt kirju välisilme, paljud uued aknad on eri profiiliga või veel hullem - ise värvi raamidega. Seetõttu tuleks päevakorrale kerkiv akendevahetus korteriühistus eelnevalt korralikult läbi arutada.

Mida teha aga vanade akendega? Suurem osa akendevahetusega tegelevatest firmadest pakub ka vanade demonteeritud akende ja näiteks rõduuste äravedu. Teenust on võimalik tellida ka jäätmekäitlusfirmadest.

Enamik tootjaid annab akendele garantii vaid juhul, kui ka paigaldustööd on tellitud samast firmast.

Kogenud töömeestel kulgeb akende vahetus kiiresti ja puudusteta. Kui aga tellija arvab, et saab paigaldamisega hakkama ise või kasutades tuttava ehitusmehe teenuseid, siis edaspidiste probleemide tekkimisel jääb tal üle ainult ennast süüdistada.

"Tõepoolest, garantii anname vaid sel juhul, kui aknad tellitakse meiepoolse paigaldusega. Vastasel juhul me ei tea, kuidas klient aknaid transpordib või paigaldab," kinnitab Jelena Valinger osaühingust Uued Aknad.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:33
Otsi:

Ava täpsem otsing