Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Arco Vara tegi aegade nõrgima börsidebüüdi

Virge Lahe 22. juuni 2007, 00:00

Kui aprillis börsile tulnud Eesti Ekspressi aktsiatega ei saanud kauplemist enne avadagi, kui Tallinna Börsi juht ei olnud tõstnud 15protsendilist kauplemishinna limiiti, siis Arco Vara aktsia hind langes juba kell 10.20 emissioonihinnast alla (38 krooni).

Sel kümnendil pole ükski börsile tulnud ettevõte esimesel kauplemispäeval hinnas järele andnud. Enne Arcot oli kehvem tulemus Tallinkil, mis tõusis esimesel börsipäeval 0,7 protsenti. Seni kõige tugevam börsidebüüt oli Ekspress Grupi aktsial 20,4 protsendiga.

SEB Enskilda aktsiaturgude üksuse juht Balti riikides Sten Sumberg tunnistas Arco Vara nõrka börsidebüüti. "Ei saa väita, et esimene kauplemispäev oleks olnud väga edukas." Ta lisas, et ühe kauplemispäeva põhjal ei saa keegi anda lõplikku hinnangut. Sumberg püüdis entusiastlik olla ja soovitas vaadata ka teisi IPO'sid. "Esimene kauplemispäev ei määra ära järgmiste nädalate suunda ega ka pikemat perspektiivi aktsiale." Esimese päeva kohta märkis emissioonikorraldaja, et nende ootused olid optimistlikumad, kuid edaspidise osas pole nad veel korrektiive teinud. Samas arvas Sumberg, et Arco Vara aktsial on kõik eeldused väga heaks investeeringuks investoritele.

LHV maakler Olavi Miller ütles aga otse välja: "Võrreldes varasemate IPOdega Tallinna Börsil, võib Arco Vara esmast aktsiapakkumist pidada pigem ebaõnnestunuks." Miller märkis, et selgelt suurim Arco Vara aktsiate ostja oli IPO korraldaja SEB Ühispank ise. SEB Ühispank ostis eile 103 miljoni krooni eest aktsiaid, andes sellega tervenisti 88 protsenti börsipäeva kogukäibest. Milleri sõnul andsid müüjate poolel tooni 750koguselised aktsiapakid. "See on maksimaalne kogus, mille sai märkimise korral iga väikeinvestor," toonitas Miller.

tarkinvestor.ee asutaja Kristjan Lepik tõdes, et Arco Vara esimene börsipäev vastas üsna täpselt ootustele. "Juba märkimistulemuste järel oli selge, et tõusuruumi on esimestel päevadel väga vähe." Ka Lepik nentis, et langus oleks veelgi suurem olnud, kui peakorraldajaga seotud SEB poleks ennastsalgavalt ostmas olnud. Samas mainis Lepik, et SEB ilmselt vahendas klientide ordereid, seega terve see kogus ei läinud kindlasti SEB enda portfelli.

Milleri hinnangul lähematel päevadel kauplemise aktiivsus langeb järsult. Ta ei tahtnud küll aktsia hinna liikumist ära sõnada, ent möönis, et börsi tehinguraamatus on hetkel müügipool ostupoolest ligi kolm korda pikem.

Lepik arvas, et edasine liikumine sõltub palju sellest, kui kaua SEB ostuhuvi suudab näidata. "Kuid ma arvan, et lähipäevadel jätkub allapoole tiksumine."

Esimene kauplemispäev Arco Vara aktsiatega algas kõrgustes asetseva Tallinna Börsi kontoris tervituskokteiliga, mis pidi ilmselt andma värske enesetunde ja reipa meele aktsiahinna liikumist jälgima tulnuile.

Arco Vara juhatuse esimehe Arti Arakase küsimuse peale, kas kokteil on alkoholiga, ütles üks oma meestest irooniliselt: "Seda enam peaks jooma, meil läks ju nii kehvasti." Kokteil oli aga alkoholivaba.

Pärast inimeste kogunemist algasid kohustuslikud pidulikud kõned. Otsa tegi lahti Tallinna Börsi juht Andrus Alber, kes märkis, et Arco Vara puhul on tegemist juba seitsmenda uusaktsiate avaliku emissiooniga, mis on Eesti börsiajaloo suuruselt kolmas.

Järgmisena võttis sõna Arti Arakas, kes püüdis üles köetud emotsioonid maha tõmmata, väljendades olukorra tõsidust sõnadega: "See aeg, kui Arco Vara börsile tuleb, ei ole kindlasti meid soosinud." Arakas tõdes, olles tagant järele tark, et viimase kuue kuuga on majanduslik olukord oluliselt keerulisemaks läinu.

Ent ta näitas üles ka vaprust, öeldes: "Kuid hoolimata sellest (majanduslikust olukorrast - toim) ja ka mõne majandusväljaande seisukohtadest on ettevõte suutnud sellele suurepäraselt vastu seista ja saanud hakkama märkimisväärse teoga."

Ka emissiooni korraldaja SEB Enskilda ettevõtte rahanduse juht Henrik Igasta oli eile olukorrale hinnangut andes juba oluliselt vähem optimistlik kui esimesel pressikonverentsil, kus teatati börsiletulekust. "Keskkond oli tõeliselt raske ja on jätkuvalt raske. Kinnisvara pakkumisi turgudel on väga-väga palju," püüdis Igasta raskele olukorrale objektiivset hinnangut anda. Samuti märkis mees ära ka, et see oli SEB Enskilda jaoks esimene uusemissiooni korraldamine. Igasta rõhutas, et ennekõike Eestis ja Balti riikides oli palju neid inimesi, kes arvasid, et seda üritust täna siin ei toimu.

"Kuid reaalsus on teistsugune," rõõmustas ta. Samuti püüdis Igasta ümber lükata varem Arco Vara börsidebüüdi kohta antud kommentaare, justnagu oleks maailmas palju vaba raha lihtne leida, mis praktikas midagi ei maksa.

Ta põhjendas, et tegemist on Ida-Euroopaga, Balti turgudega, mis ei kuulu ühtegi indeksisse. Lõpetuseks ütles korraldaja, et tal on väga hea meel geograafiliselt hästi jaotunud investorite üle, kellest mõned pole varem siia regiooni investeerinud.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing