Bullerby unistuste lapsepõlvemaa

Mari Hiiemäe 31. august 2007, 00:00

Kõik lapsed ja lapsemeelsed on tarkusepäevast alates oodatud Eesti Nuku- ja Noorsooteatrisse vaatama koguperelavastust "Bullerby lapsed".

Lavastaja Vahur Keller on etenduse valmimisega igati rahul ning ütleb, et tema nägemus "Bullerby laste" lavaversioonist on rakendunud ideaalilähedaselt. "See on absoluutselt selline nagu lootsin ja paremgi veel," ei varja ta vaimustust.

Lavastades on Keller püüdnud jääda võimalikult autoritruuks ning mitte minna vastuollu Lindgreni originaaltekstiga. Üks eesmärke on olnud tuua teatritükk lavale ilma kadudeta emotsiooni arvelt.

Sama armsa ja toreda lapsepõlvemaa, nagu kerkib silme ette raamatut lugedes, on Keller võtnud eesmärgiks luua ka laval.

Keller on ära teinud suure töö. Kuna raamatus on sisukaid episoode oluliselt rohkem, kui ühte lavastusse oleks mahtunud, on etenduse jaoks paratamatult tehtud valik.

Peatükkidest ja pildikestest koosnev raamatutekst on loogiliselt kulgevaks etenduseks saanud ning illustreeritud kodusust rõhutava lavakujunduse ning kauni muusikalise taustaga. "Ega seda nii lihtne dramatiseerida olnudki," ütleb lavastaja.

Kelleri sõnul on "Bullerby lapsed" nii sisutihe raamat, et selle põhjal võinuks valmistada õige mitmeid lavastusi.

Üks uus idee on lavastaja peas juba tuleviku tarvis küpsemas, osa Lindgreni toreda raamatu materjalist kavatseb ta kujundada Nukuteatri jõuluetenduseks "Bullerby jõulud".

"Bullerby lastes" on ühes etenduses tegevad kaks komplekti osatäitjaid. On väikesed lapsed, kes on sama vanad kui nende raamatuminad, ning täiskasvanud näitlejad, kes lapsi mängivad. Õiges vanuses lapsed vahepalades loovad atmosfääri. Sõnalist osa neil pole, kuid nad tantsivad kaasa ja liiguvad üle lava, ilmudes eelkõige vahelaulude taustaks, kui tegevust laiendavad kas kellegi kujutlused või unistused.

"Ma olen seda trupile sõnastanud niimoodi, et need on Bullerby laste hinged," selgitab Keller lavastajapoolset nägemust, "Kui näitleja mängib laval last, siis tema füüsis jääb laval paratamatult täiskasvanud inimese omaks. Väike laps, kes sinna juurde on pandud, aitab sisu täiuslikumalt edasi anda. Tõelise lapse vastu ei saa midagi".

"Bullerby laste" etendust kaunistab originaalmuusika, mille on Leelo Tungla sõnadele kirjutanud Olav Ehala. Lisaks spetsiaalselt valminud üheteistkümnele laulule kõlab teatritükis muusikalist materjali ka lihtsalt helitaustana.

Mängivad Pille Lukin või Teele Uustani, Laura Nõlvak, Lee Trei, Anti Kobin, Tarmo Männard, Taavi Tõnisson, Liivika Hanstin, Mündike jt.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:48
Otsi:

Ava täpsem otsing