Rootslaste Ericsson lõhkas pommi

Tarvo Vaarmets 17. oktoober 2007, 00:00

Kolmanda kvartali puhaskasumiks teenis ettevõte enda teatel eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 36% võrra väiksema numbri ehk neli miljardit Rootsi ehk 6,9 miljardit Eesti krooni. Selle infoga tõmmati analüütikute prognoosidel hooga jalad alt - Bloombergi küsitletud üheksa analüütiku keskmiseks kasumiootuseks on koguni 6,14 miljardit Rootsi krooni. Kuigi kolmanda kvartali kasumi kahanemine on ettevõtte hinnangul drastiline, näitas käive hoopis kerget kosumist ja kerkis esmahinnangul 6% 43,5 miljardi Rootsi ehk 74,8 miljardi Eesti kroonini.

Ericssoni juht Carl-Henric Svanberg vabandas 25. oktoobril avaldatavaid kehvasid tulemusi vähenenud nõudlusega õhuvõrkude uuendamiste järele Põhja-Ameerikas ja Euroopas. Tellimuste arvu langus sikutas alla ka marginaalid ja ettevõtte finantsprognoosi järgmisekski aastaks.

"See on päev olemaks alandlik, mures ja pettunud," kõneles Svanberg eile investoritele.

"Me peame ennast kritiseerima ja olema teadlikumad tööstusharu dünaamikast. Meil on põhjust olla veelgi alandlikumad," rääkis Ericssoni juht, kelle 11. septembril Londonis tehtud avalduse järel sektori tugeva kasvu kohta hüppas Rootsi õhuvõrkude ehitaja aktsia 5,4% kõrgemale.

"Kasumihoiatus tuli kui välk selgest taevast," kinnitas Stockholmis tegutseva Catella Capitali fondijuht Joergen Vrenning, kes ise küll Rootsi suurkontserni aktsiatesse ei ole panustanud.

"Probleemid kasumlikkusega on väga tõsised," märkis ta.

Swisscanto Asset Manage-menti fondijuht Peter Brändle selgitas Bloombergile, et taolise ulatusega kasumihoiatus on väga harv. Tema sõnul pannakse nüüd proovile ka tegevjuhi usaldusväärsus.

Investorid võtsid Ericssoni kasumihoiatuse vastu viimase seitsmeteistkümne aasta suurima allamüügiga. Aktsia oli eile lõunaks kaotanud üle 29% oma väärtusest ning maksis siis 18,66 Rootsi krooni.

Ericssoni üllatavalt kehv edenemine on jätkuks suurima telekommunikatsiooniseadmete tootja Alcatel-Lucenti käibeootuse kärpele tänavu septembris. Sellegi ajendas õhemaks muutunud Põhja-Ameerika tellimisraamat. Ka Nokiaga telekommunikatsiooni seadmete vallas ühisäri pidav Siemens on teatanud, et ei ole äri kulgemisega rahul.

Svanberg viitas eile neljanda kvartali käibe kahanemise võimalusele. Ettevõtte teatel peaks majandusaasta viimase kvartali käive jääma 53 ja 60 miljardi Rootsi krooni vahele ja tegevusmarginaal 15% kanti. Eelmisel aastal müüdi 53,7 miljardi SEKi eest.

"See on väga halb," ütles Redeye analüütik Greger Johansson, kes siiani soovitas aktsiat osta.

"See prognoos on ka palju, palju kehvem kui võiks oodata neljandast kvartalist," kommenteeris Johansson Rootsi hiiu kolmanda kvartali oodatavat resultaati.

Seni on Ericssoni näitajad kasvanud tänu uute võrkude ehitamisele Hiinas ja Indias. Marginaale on suudetud siiani hoida aga tänu olemasolevate võrkude täiustamistellimustele Euroopast ja Põhja-Ameerikast.

Svanbergi juhtimisel on Ericsson restruktureeritud kolmeks äridivisjoniks.

"Tänaseni ei ole Svanberg ennast eriliselt tõestanud, kuna turg on alates tema tulekust üsna tugev olnud," arvas Juske Banki analüütik Soren Linde Nielsen.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing