Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Punk@glämm.emo

26. oktoober 2007, 00:00

Andke andeks, tõelised punkarid, et julgeme seda väita! Punk ei ole enam ainult muusika, vaid ka riietumine ja vaba elustiil. Mul on eredalt meeles Sex Pistolsi tulek ning järellainetusena ka Eesti oma punkbändide ning punkarite teke.

Mis nendel aastatel oli väga räige ja pealetükkiv, on nüüdseks saanud üsna talutavaks ning ei pane isegi vanainimesi enam ohkama, et maailm on hukas.

Seda ei arva enam ka moeteadlased, kuna moekunstnikud Vivienne Westwood ja Jean Paul Gaultier on kasutanud pungi elemente oma toodangus juba aastaid.

Tegelikult on punkmood stiil riietusest, soengust, meigist ja ehetest ning hingelisest hoiakust. Originaalne punkmood on pärit 70ndate Inglismaalt ja väljendab võimalikku vastuseisu ja mässumeelsust.

Väga suur osa 70ndatel kantud riietest on loodud Vivienne Westwoodi ja Malcolm McLareni (punkrokk-bändi Sex Pistols mänedþer) algatusel.

80ndate alguses müüdi käsitööna valmistatud punkriideid plaadipoodides ja väiksemates spetsiaalsetes butiikides ning see oli väga rare stuff, kuna üldiselt tehti riideid endale ikka ise ning selleks kõlbasid väga hästi vanad nahktagid, lõhkised teksad, särgid jne.

Lisada oli vaja vaid elementaarseid haaknõelu, lukke ja muid pisiatribuutikat.

Alles 90ndate lõpus jõudis stiil ametlikult müüki USA ketikauplustesse, kujunes välja niðð, mida reklaamiti pungi stiili riietena.

Hiljem tekkisid ka osakonnad kaubanduskeskustesse ning ülemaailmne punkmood on nüüdseks täiesti olemas.

Punki on eri aegadel rohkem või vähem äriliseks muudetud ning sellest mässumeelsest liikumisest on saanud juba omaette majandusharu.

Kõik see on algatanud pungisuunitlusega riiete buumi ja üksikelementide kandjaid ei peeta selle põhjal tegelikkuses veel tõelisteks punkariteks.

Aja jooksul on ka paljud moe- ja glamuuriajakirjad hakanud esile tõstma klassikalisi punksoenguid ning selle mõjutustega riideid ja väärtustama seda, mida punk on moodi kaasa toonud.

Punkpoode on isegi Eestis, näiteks Inglise tuntud Goth ja punkbrändide kauplus Lunapolis Pärnus. Head punkamist!

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:37
Otsi:

Ava täpsem otsing