Miks siis Arco Vara ikkagi pudenes?

Ralf-Martin Soe 14. detsember 2007, 00:00

Näiteks ühe variandi järgi tekitas suur hulk vaba raha Arco Varas sisemise pooldumise ning vennad Arakad otsustasid tegevjuhtimisest taanduda.

"Ma põhimõtteliselt usun, et juhtimisest taandumise taga on erinevad arusaamad investeerimisstrateegiatest. Ma arvan, et kui emotsioonid kõrvale jätta, siis küsimus on pigem selles, et ettevõttel on praegu vaba raha (800 miljonit krooni - toim.) ning tuleb otsustada, kuhu seda investeerida. Seega on piisavalt põhjust, mille üle vaielda ja arutada," väljendas oma arvamust Eesti Ehituse finantsjuht Sulev Luiga, kes veel pool aastat tagasi töötas Arco Vara finantsjuhina.

Sellise väite lükkas ümber Arco Vara suuromanik Arti Arakas. "Esiteks on number vale, Arco Vara likviidus on palju suurem," ütles Arakas, kelle sõnul on taandumise peamine põhjus ikkagi erinev arusaamine juhtimismeetoditest.

Arakas peab ainuõigeks, et tegevjuht otsustab ning vastutab kõige eest ise. Mehe sõnul avaldas kõigepealt tema vend Viljar Arakas soovi juhatusest lahkuda ning tema läks sellega kaasa. "See, et Viljar lahkus, oli tema isiklik tõekspidamine juhtimismeetoditest. Ja kuna mina toetan seda seisukohta, tegin raske, aga ainuõige otsuse," põhjendas Arti Arakas.

"Tegevjuht saab vastutada kõikide asjade eest ainult siis, kui ta neid otsuseid ise teeb. Ja tal peab oleme selleks nõukogu toetus. Antud juhul mandaati nii palju ei olnud," lisas Arakas. Mehe sõnul kulmineerusid lahkhelid juhtimismeetodites viimase paari kuu jooksul.

Samas pole kõik nii ilmne. Näiteks Arco Vara juhatuse liikme Veiko Pedoski arvates pole ainsaks tagasiastumise põhjuseks uue juhtimissuuna otsimine ning soov agressiivsemalt laieneda Balkanile ning Ukrainasse.

"Ma ei oska kommenteerida tagasiastumise tegelikke põhjuseid, ma pole neid ennastki näinud (Viljar ja Arti Arakast pärast tagasiastumisest teatamist - toim.). Kommentaare lugedes võib järeldada, et tagasiastumine oli tema (Viljar Araka - toim.) vabatahtlik otsus," lisas Pedosk, kes sai Arakate tagasiastumisest teada alles eile.

Igatahes lükkas Arti Arakas ümber tagasiastumise finantsilised põhjused kinnisvaraturu madalseisu tõttu.

"Ma arvan, et Eestis ei ole paremini kapitaliseeritud ja likviidsemat ettevõtet kinnisvara valdkonnas kui Arco Vara. Ma arvan, et kinnisvarasektori madalseis jätkub või isegi süveneb, mistõttu sellise likviidsuse baasilt ja võõrkapitali kaasates on võimalik teha imesid," ütles Arti Arakas.

Head finantsilist seisu kinnitas ka Arco Vara endine finantsjuht Sulev Luiga.

"Finantsiliselt on minu arusaamise kohaselt Arco Vara praegu tugevam kui kunagi enne. Kes vähegi oskab finantsaruandeid lugeda, võib näha, et IPOst saadud rahast võib ettevõte mitu aastat hästi elada. Tulude allikatest on senini väga olulist mõju omanud kinnisvara väärtuse kasv. Kas kinnisvarainvesteeringute väärtus kasvab samamoodi nagu varasematel aastatel ning kuidas kasvavad ehituse ja teeninduse tulud, on puhas tulevikuspekulatsioon," lisas Luiga.

Arco Vara suuromanik Arti Arakas ütles, et ta pole veel otsustanud, mida ta teeb järgmise aasta suvel, mil tal tekib võimalus Arco Vara aktsiad maha müüa.

"Uskuge mind, ma ütlen täiesti siiralt: ma ei tea. Ma olen ka inimene. Ma mõtlen, vaatan ja arutlen. Tegemist on ikkagi minu enda lapsega, sõna ülekantud tähenduses," ütles Arakas.

Mees ei välistanud ka seda, et juhtkonnas või nõukogus võib tulla veelgi muutusi.

Kinnisvarabüroo Uus Maa tegevjuht Jaanus Laugus ei usu, et Arti Arakas oma osalusest Arco Varas loobub.

Samas tunnistas Laugus, et Viljar Araka lahkumine Arco Vara juhi kohalt oli tema jaoks pommuudis. "Tõesti on Viljar Arakas viimasel ajal oma esitlustes olnud ebakindel ja ootuste suhtes kahtlev. Ju see ei sobinud teistele omanikele."

OÜ Randal Grupi juhatuse esimees Marno Roose ütles eile, et vähendab oma osalust Arco Varas 40 000 aktsia võrra.

"Jah, me müüme ligi pooled oma Arco Vara aktsiatest, kuid see ei ole kuidagi juhtide vahetusega seotud," sõnas Roose. Randal Grupile kuulub 90 000 Arco Vara aktsiat.

OÜ P & S Konsultatsioonid omaniku Mart Seidelbergi sõnul ei ole neil plaanis seoses Arco Varas toimunud muudatustega aktsiaid müüki panna. Firmale kuulub 9500 Arco Vara aktsiat.

Arco Varaga konkureeriva Manutendi omanik Märt Vooglaid oli Arti ja Viljar Araka lahkumisest hämmingus.

"See oli minu jaoks arusaamatu üllatus. Mina pean Artit Arco Vara hingeks ja vaimseks isaks. Ja vaimse isa tagasiastumine ettevõtte jaoks hea ei ole," ütles Vooglaid.

Mees lisas, et Arti oli see, kes 1992. aastal lõi Arco Vara ning kaasas ettevõtmisesse Richard Tomingase ning Hillar-Peeter Luitsalu.

"Ma mäletan, et olin üliõpilane ning neil oli algusaegadel Uue tänava lõpus, Kalevi ujula taga väike tuba. Tookord oli kinnisvaraga tegelemine julge samm," meenutas Manutendi omanik.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing