Reede 2. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Väikeste ruumide suured võimalused

Evelin Rikma 01. aprill 2008, 00:00

Mõistliku planeerimise korral saab lasta väikesel toal mõjuda uskumatult suurena, mahutades kõik eluks vajaliku kaotamata seejuures õhulisust ja liikumisruumi.

Alustuseks koosta plaan. Märgi plaanile toa mõõdud, uste-akende-küttekollete asukohad ja täpsed mõõdud. Nii on kergem otsustada, millist mööblit kuhu paigutada. Järgmiseks mõtle, mida sul vaja on, kui palju kappe-riiuleid vajad.

Ehk annab asjades teha väike inventuur ja ära visata või anda kraam, mida juba viimased viis aastat puutunudki pole ja mille olemasolugi unustatud, mida aga igaks juhuks siiski alles oled hoidnud.

Nii võid ootamatult avastada, et sul polegi vaja enda alla tervet seina neelavat sektsioonkappi, piisab vaid paarist madalast kapikesest, millele televiisor panna, ja riiulist raamatute jaoks. Nii minimaalsete lahendustega piirduvad siiski vähesed, seega mõtle ratsionaalselt.

Näiteks ei vaja sa tõenäoliselt kahte riidekappi enda ja lastetuppa, pluss veel kappi voodipesu ja käterätikute jaoks. Need saab edukalt ühendada üheks garderoobiks trepi all, mis säästab väärtuslikku põrandapinda ja mahutab samas kõik vajaliku.

Kui su magamistuba peab ühtlasi olema ka töötuba, oleks ehk mõistlik langetada otsus diivanvoodi kasuks, peita arvutilaud suletavate kapiuste taha ja vajadusel see sealt ratastel välja tõmmata.

Väiksesse ruumi vali pigem ratastel mööbel, mida on hea vajadusel liigutada, kasuta julgelt õhulisust andvat klaasi (klaaslaud, -riiulid), naturaalsest puidust materjale. Massiivne täispuitmööbel jäägu suurte ruumide jaoks.

Väikeste tubade omanikud ei pea tingimata loobuma suurest diivanist, ülejäänud mööbel peaks sel juhul jääma tagasihoidlikuks ja väikeseks.

Panipaikadena võiks ära kasutada uksepealsed, ehitades sinna riiulid raamatute, kallite esemete jaoks, voodialused külalistele mõeldud tekkide-patjade hoidmiseks ja juba nimetatud trepialused, kuhu saab luua nii garderoobi kui ka tualettruumi.

Kui sul käib palju külalisi, aga ruumi suure söögitoa mööbli jaoks pole, hangi klapptoolid ja lahtitõmmatav laud.

Peale mõistliku mööblivaliku saab toa mõõtmeid visuaalselt muuta ka piki-, põikitriipude ja värvidega. Üldtuntud tõde on, et heledad värvid seintel, laes, põrandal muudavad ruumi visuaalselt suuremaks. See ei tähenda aga seda, et kogu elamine ühtlaselt valge peaks olema. Vastupidi, ühtlaselt hele tuba mõjub ebareaalsena ja jätab ruumi proportsioonid muutmata.

Hästi mõjub, kui ühel korrusel paiknevad toad saavad ühesuguse põrandakatte. See seob ruumid tervikuks ja tekitab harmooniat. Lagi võiks jääda valgeks, see suurendab visuaalselt toa kõrgust.

Siiski ei pea väikeste korterite ja majade omanikud loobuma särtsakatest värvilahendustest ja mustritest. Silmas peab vaid pidama ühtset värvikontseptsiooni, mis looks harmoonilise üldilme. Muster mõjub efektsena ühel seinal või mööblitükil, kui selle värvid korduvad ülejäänud toas.

Alati muudavad väikse ruumi suuremaks suured aknad: kardinad olgu minimaalsed, toalilled koligu aknalaualt postamendile. Hea idee on võimalusel rajada katuseaknad, nii saab hoida kokku väärtuslikku seinapinda ja tuua samas juurde naturaalset valgust. Peeglite kasutamine nii kapiustel kui ka iseseisva sisustusdetailina aitab valgusel mitmekordistuda, muutes ruumi avaramaks.

Lihtsad, kuid mõjuvad ruumilisajad on väljapoole avanevad uksed (veel parem, kui ebaolulised siseuksed üldse kaotada). Eelistada tasuks pigem ühte suurt maali kui mitut väikest pildikest. Üks suur maal toa otsaseinal tõmbab tähelepanu ja tekitab illusiooni, justkui pikeneks tuba visuaalselt.

Ja lõpuks kõige odavam ja lihtsam viis tuba suuremaks muuta: hoia see korras! Korras ja liigendatud ruum mõjub suuremana kui asju täistopitud elamine. Koristamata riiulid ja mööda tuba vedelevad asjad tekitavad kaosetunde. Kui kinniseid kappe pole, aitab riiulitel valitsevat segadust varjata hele ruloo, mida vajadusel hea ette tõmmata on.

Ruumi tegelik suurus avaldubki pigem tema sarmis, organiseerituses ja mitmekülgsuses. Kui suuri värvimuutuseid ette võtta ei taha, aitab juba sellestki, kui tuba korras ja asjad oma kohtadel. Nii lihtne see ongi.

Väikestes ruumides mõjub rohke kinniste ustega mööbel rõhuvalt. Seega oleks mõistlik asendada see avatud riiulite ja kappidega. Miks mitte lausa maast laeni ulatuvad riiulid, mille ülemistesse soppidesse pääsemiseks soovitaks tellida või teha ise dekoratiivne redel, mis samas teenib ka käteräti, põlle hoidjana.

Väikeste ruumide omanikud ei peaks pelgama värvide kasutust, särtsakad värvilaigud võivad mõjuda ootamatult hästi. Vältima peaks lahendust, kus koos kasutatakse erinevat tapeeti ja poorti, see hakib toa veelgi väiksemaks. Toa kõrgust aitavad tõsta ülespoole suunatud valgustid.

Suurte seinakappide asemel soovitan kipsist ehitatud seinanišše raamatute ja kallite mälestusesemete jaoks, kombineerides seda klaasist lükandseinaga. See lahendus mahutab palju ja nii ei pea tervet tuba riiuleid täis toppima.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:44
Otsi:

Ava täpsem otsing