Nädal Aivar Hundimäe pilgu läbi

Aivar Hundimägi 31. oktoober 2008, 00:00

See on aasta kõige mustem päev, ütles kahe aasta eest Äripäeva Eesti rikaste TOP 500 võitnud Merko Grupi suuromanik Toomas Annus intervjuus Äripäevale. Ka tänavune võitja oli esimese hooga kommentaare andes napisõnaline ja arvas, et Eesti rikkaima inimese tiitli võitmine pole tunnustus.

Minu arvates võiksid aga ettevõtjad olla uhked, kui nad leiavad oma nime rikaste tabelis. Suurem osa neist on koha aastatepikkuse tööga välja teeninud või võidelnud. Need 500 inimest ja lisaks need 3500, kelle nimed lehest välja jäid, aga kelle varalise seisu edetabeli jaoks kokku arvutasime, on Eesti arengu mootorid. Meie majanduse järgmiste aastate käekäik või jõudmine viie ELi jõukama riigi hulka ei sõltu peaminister Andrus Ansipist, ministritest või riigikogu liikmetest, vaid palju enam rikaste edetabelis olevate inimeste praegustest otsustest.

Muidugi ei tasu ka roosasid prille ette panna ja öelda, et kui keegi jõuab jõukate edetabelisse, siis peaks hoiduma tema tegude kritiseerimisest, sest ta on ühiskonnale nii palju andnud. Mõtlesin tabeli esimese saja hulka jõudnud ettevõtja nime juures, kas mulle meenub selle inimesega seoses midagi negatiivset. Tulemus polnud üllatav. Suurel osal Eesti rikastest on kuuerevääril suuremad või väiksemad mustad plekid. Neid, kelle kohta ma esimese hooga mingit kriitilist märkust teha ei oska, on mõni üksik.

Ausalt ja eetiliselt käitudes on Eestis olnud väga keeruline - kui mitte võimatu - rikkaks saada. Rikaste tabeli võlu ongi selles, et see paneb ühiskonna diskuteerima, kas kellegi koht tabelis on saavutatud ausa võistlusega või on ettevõtja kasutanud ka dopingut. Võib-olla kunagi kaugemas tulevikus saame rikaste edetabelisse pääsemise kriteeriumiks panna ka plekitu maine. Praegu pole mõtet seda veel teha - nii jääks suur osa äriliidreid tabelist välja.

Tänavu jätsime välja kaks ettevõtjat, põhjuseks äriline ebaõnnestumine. Need olid mullu 321. kohal olnud Toomas Rüütmann ja 84. kohal olnud Pjotr Sedin.

Meie rikaste edetabelit on igal aastal hoogsalt kritiseeritud. Väidetakse, et tabel on aegunud, sest tugineb suuresti eelmise aasta andmetele. Polevat täielik - palju inimesi jääb välja. Metoodika olla vale. Ja nii edasi.

Soovitan kriitikutel suhtuda seitsmendat aastat järjest ilmuvasse tabelisse rahulikult ja võtta seda, kui ühte võimalust Eestis jõukaid inimesi reastada. Paremat metoodikat pole seni keegi suutnud välja pakkuda ega ka täpsemat tabelit koostada. Iga aastaga muutub tabel täpsemaks.

Metoodika üle võib samuti vaielda. Oleme võtnud aluseks ettevõtte omakapitali ja viimase aasta kasumi. See on väga lihtsustatud lähenemine, ent samas annab hea pildi Eesti majanduse raskekahurväest ja nende varandusliku seisu muutusest.

Kus viga näed laita, seal tule ja aita! Andmed ettevõtete kohta on kõik avalikud ning igaüks saab soovi korral enda rikaste tabeli kokku panna. Kui näed, et oleme kellelegi põhjendamatult liiga teinud ja ta on tabelist välja jäänud, anna toimetusele teada. Jätame nime meelde ja järgmise aasta tabelit koostades arvutame ka tema varanduse kokku.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:48
Otsi:

Ava täpsem otsing