Deklareeri tulud tulusalt

Kadri Paas 16. veebruar 2009, 00:00

Selleks, et isiklikule rahakotile mitte liiga teha, kuid ühtlasi maksuametnikele meele järele olla, järgige Äripäeva nõustanud maksuasjatundjate soovitusi.

Maksu- ja tolliameti peadirektor Enriko Aav paneb tulude deklareerijatele südamele, et kindlasti vaadatakse mullu võetud ja tänavu deklareeritud eluasemelaenude sihipärast kasutamist ja kontrollitakse FIEsid, kel puudub tegevus. Samuti kontrollitakse deklaratsioone juhuvaliku järgi.

Kuidas maksuamet käitub nendega, kes sihilikult osa tulust deklareerimata jätavad?

"Pärast tulude deklareerimist toimub riskianalüüs ja isikud, kelle puhul tekib kahtlus, et osa tulu on jäetud deklareerimata, lähevad kontrolli. Maksuhaldurile andmete esitamata jätmise või valeandmete esitamise eest on võimalus karistada rahatrahviga kuni 300 trahviühikut," ähvardas Aav.

Mida peaks siis tegema, et trahvist pääseda?

"Tuleb kontrollida, kas kõik andmed, mis on eeltäidetud deklaratsioonile kantud, on õiged. Meelde tuletaks ka asju, mille suhtes kõige enam eksima kiputakse: lastesoodustuse kasutamise korral tuleb täita ka maksustamisperioodil saadud laste tulud; eluasemelaenu intresside tasumise tõend tuleb internetipanga kaudu maksuametile ise elektroonselt edastada. Uuendus on see, et eluasemelaenude juures tuleb maksumaksjal märkida soetatud eluaseme kinnistu number või maatüki katastritunnus," loetles Aav.

Deklaratsioonile peab kandma ka need andmed, mis ei ole eeltäidetule kantud. "Näiteks välismaa tulud, kasu vara ning kasvava metsa raieõiguse võõrandamisest, üüri- ja renditulud jne," nimetas ta.

ASi Ernst&Young Baltic partner Ranno Tingas rõhutas, et kui maksustamisperioodil ei ole tehtud maksukohustuse suurust mõjutavaid tehinguid, siis deklareerimise ajal ei ole enam seaduslikke võimalusi tulusid vähendada.

"Eesti maksusüsteem on äärmiselt lihtne ja loogiline. Kui olen füüsilise isiku tuludeklaratsiooni A-vormi näidanud Poola kolleegidele, siis neil on suu lahti vajunud. Ja mingist viiepäevasest tulumaksutagastusest ei tasu seal unistadagi!" kiitis Tingas.

Andres Liinat, Prudenor OÜ omanik
Esitame abikaasaga alati koos ühisdeklaratsiooni. Mingeid nippe seal ei ole. Enamik asju on eeltäidetud deklaratsioonis kirjas. Mul on ses mõttes lihtsam, et investeeringud käivad äriühingu kaudu. Seetõttu nende teemadega eraisiku deklaratsioonis maadlema ei pea. Kui ma kunagi FIE olin, siis oli võib-olla rohkem loomingulist lähenemist. Aga ei-ei… Ma ei mäleta seda enam, see oli nii ammu. Matemaatiline lähenemine tähendab heaperemehelikku suhtumist rahasse.

Heldur Meerits, LHV nõukogu liige
Minu meelest on mänguruumi üsna vähe. Kui mõtlete investeeringuid III pensionisambasse, siis neid ma ei ole mitu aastat enam teinud. Kunagi, kui olin sunnitud Hansapanga aktsiaid müüma, siis tegin küll seda. Seal oli see värk, et… Mul oli III sammas. Kolmandasse sambasse investeerimine andis mingisuguse säästu selle tulumaksu osas. Aga nüüd iga-aastaseid deklaratsioone täites ma mingeid erilisi kavalusi küll ei näe. See tuleb ilmselt ka sellest, et selliseid situatsioone ei ole enam olnud. Kunagi esitasime abikaasaga ka ühisdeklaratsiooni. Võimalik, et esitame ka nüüd ühisdeklaratsiooni, ei olegi mõelnud sellele.

Janek Kalvi, Liviko juhatuse esimees
Usun, et tuleb kõik ausalt ära deklareerida, nii palju kui seda deklareerida on. Pean tunnistama, et ma ei ole maksude optimeerimises väga tugev spetsialist. Kui on väga palju eriliigilisi tulusid, mida optimeerida, siis on kindlasti neid tarkuseteri ka rohkem. Minul väga palju eriliigilisi tulusid ei ole - ei ole erinevaid ettevõtteid ega aktsiaportfelle.

Guido Pärnits, Ülemiste keskuse juhataja
Deklareerin tulusid, nagu seaduses ette nähtud. Ma ei ole kunagi mõelnud tulude optimeerimisele. Vaatan, et kõik asjad läheksid õigele reale. Investeeringute tulususelt tuludeklaratsiooniga kasu lõikamisele ei ole ma kunagi mõtelnud. Seda enam, et mullu niikuinii üheltki fondi- või aktsiainvesteeringult tulu ei tulnud. Kui kulude optimeerimiseks võib nimetada abikaasade ühisdeklaratsiooni esitamist, siis kahe peale esitame selle küll.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:57
Otsi:

Ava täpsem otsing