Saneerijale tulemustasu

Madis Habakuk 31. märts 2009, 00:00

Uus saneerimisseadus on oluline päästerõngas hätta sattunutele. Et viimastel sellest tõesti kasu oleks, võiks õppida ka teiste riikide praktikast.

Maailmas leiduva kogemuse pakkumiseks Eesti tulevastele saneerijatele alustab EBS kevadel ka lühikursust.

Esiteks on oluline hoida ettevõtteid ja organisatsioone toimivana, vaadata, et tippspetsialistid ei jääks tööta. Vastasel juhul kaob asjatundlikkus ning hiljem ei ole enam piisavalt asjatundlikke inimesi tööturul saadaval.

Osa aktiivseid tippspetsialiste suudab end pakkuda mujale tööle. Vähem aktiivsed aga manduvad ja kaotavad oma oskused ning on tippspetsialistina tööturu jaoks tõenäoliselt kadunud.

Teiseks, saneerimine ehk maksevõime taastamine. Pankrotihalduri meetoditega vara realiseerimine üldjuhul maksevõimet taastada ei aita. Selleks tuleb kasutada meetmeid, mille peamine osa on vahendite teenimise, kulude kokkuhoiu, ettevõtlustoetuste, finantsinstrumentide ja võlausaldajatega kokkulepete realistliku kava koostamine ning kindlameelne elluviimine.

Kolmandaks - kannapööre, reorganiseerimine (ingl k turnaround). Tegemist on intensiivse protsessiga, mis algab juhist ja tema meeskonnast.

Saneerija-reorganiseerija on juht, kellel on lai visioon nii keskkonna kui ka ettevõtte kohta ning kes mõistab nende omavahelist dünaamikat. Enamikul juhtudel peaks "pööraja" tulema väljastpoolt organisatsiooni, et ilma emotsionaalsete sidemeteta langetada vaid pragmaatilisi otsuseid.

Saneerija-reorganiseerija töö lõpeb siis, kui organisatsioon on uuendatud ja toimiv süsteem üles ehitatud. Siis on aeg anda organisatsioon üle juhile (n-ö stabiilsusjuht), kes hoiab ettevõtet käigus vastavalt nõukogu ja omanike juhistele. Väga vähe on juhte, kes on head stabiilsusjuhid ja samas ka mingi perioodi tagant saneerijad-reorganiseerijad. Sellise juhina on end näidanud näiteks Tarmo Noop.

Saneerijad-reorganiseerijad on üldjuhul tulemustasul töötavad juhid. See konstruktsioon on oma olemuselt ka ainuõige. USAs näiteks makstakse saneerijale-reorganiseerijale peamiselt aktsiates.

Praegune saneerimisseaduses seisnev tasu on seotud nõuete vähendamisega. See tasustamise viis ei saa olla prevaleeriv, kuna peab silmas vaid lühiajalisi eesmärke.

Ka Euroopa riikides on levinud tulemustasu maksmine, mis on seotud ettevõtte majandus- ja jätkusuutlikkuse näitajatega. Saneerija viimine omaniku seisusesse peaks meeldima ka senistele omanikele, kuna muudab saneerija tegevuse nende silmis maksimaalselt usaldusväärseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing