Ameerika kinnisvaraturg on Eestile hea spikker

Enn Tosso 28. aprill 2009, 00:00

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu konverentsil tõdes Lepik, et tavainimese peast ei ravi hirmu kinnisvara ees välja miski muu kui hindade tõus.

Kinnisvaraturg saab ülespoole minema hakata, kui laenusoovijate jaoks muutub rahavoog taas positiivsemaks, see aga saab toimuda alles siis, kui Ameerika kinnisvaraturg hakkab seisma jääma ja pangad muutuvad seda nähes rahulikumaks, selgitas Lepik.

Tarkinvestor.ee asutaja sõnul läheb äripindadel raskemalt, kuid elamispindade osas sammutakse juba põhja suunas.

"Võib tulla 12-18 kuu jooksul. Põhjust positiivses suunas mõelda on juba täna," ütles Lepik ning lisas, et kahjuks kipub mõte liikuma hinnaga käsikäes, mitte ei enneta seda.

SEB Panga juhatuse liige Riho Unt prognoosis konverentsil, et ka veel kaks aastat pärast majanduslanguse põhja jätkuvad pankrotid, kuna muutused paremuse poole ei toimu kiirelt.

Undi sõnul on Eestil ekspordi osakaal väga suur ja pole mõtet loota, et ettevõtete olukord läheb paremaks enne, kui mujal turgudel läheb paremaks. Muutuste eeltingimused on kasvu taastumine eksporditurgudel, eraisikute tarbimise kasv, kindlustunde taastumine tuleviku suhtes, ettevõtete ühinemine tugevamateks ettevõteteks. Siiani oli paljudel puhvrit nii vähe, et ühe tehingu luhtumine võis firma kokku kukutada.

Kui SEB Panga juhatuse liige Riho Undi hinnangul on kinnisvaraturg tehingute arvult põhja saavutanud, siis eilsel kinnisvarakonverentsil oli kinnisvaraekspert Tõnu Toompark teisel arvamusel.

"Tehingute rahalised mahud on aasta pärast väiksemad kui praegu ning turul liigub vähem raha," rääkis Toompark. "Oponeerin Riho Undile, ja arvan, et tehingute arv langeb."

"Loodan, et aasta pärast on põhi ära olnud," lisas Toompark.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:04
Otsi:

Ava täpsem otsing