Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Jaapan ootab pimeduse lõppu

Silvia Viidik 21. mai 2009, 00:00

Tõusva päikese maa sõltub väga palju ekspordist, mis tarbimise üleilmse tugeva languse tõttu kukkus lausa 26 protsenti kolme kuu jooksul. Loomulikult ei aidanud ekspordile kaasa ka tugev jeen, mis kaubad välismaalastele väga kalliks muutis.

Siiski ei saa kogu languses välismaalasi süüdistada, sest ka sisetarbimine vajus üsna kiiva.

Kuigi olukord paistab päris tume, ei pea Jaapanit veel täiesti maha kandma, sest analüütikute prognoositud kukkumine oleks olnud palju hullem ning levinumate arvamuste järgi paistab tunneli lõpus juba turvaline valgus.

Aprillis teatas Jaapani peaminister Taro Aso 15,4 triljoni jeeni suurusest päästepaketist, mis peaks positiivset mõju tunda andma juba selle kvartali lõpunumbrites.

Lisaks kasvas aprillis tarbijakindlus paljulubavale 10 kuu kõrgeimale tasemele ning ka eksport hakkas juba märtsist kasvama. Isegi tehaste tootmismahud kerkisid märtsis esimest korda alates eelmise aasta septembrist. See kõik viib prognoosi kohaselt majanduse järgmiste kvartaalsete tulemuste avaldamise ajaks plussi.

"Kõigepealt saab Jaapan tõuke valitsuse paketist ning teiseks aitab globaalse majanduse pisikenegi paranemine riiki tohutult tänu sõltuvusele ekspordist," lausus Moody'se investeerimistegevuse asepresident Thomas Byrne. Agentuur hoiab Jaapani reitingu üsna kõrge Aa2 peal ning ilmselt seda alandama ei asu.

Jaapani ettevõtted kobavad vaatamata valgusele tunneli lõpus veel pimeduses ning näevad ka ülejäänud aastaks pigem kahjuminumbreid ja kulude kärpimise valusat vaeva. Panasonic teatas alles hiljuti, et sulgeb 20 tehast ning jätkab veebruaris alustatud 15 000 töötaja koondamist.

Aktsiaturud on end majanduse langusnumbritest kaugele eemale hoidnud ning on alates märtsikuisest põhjast, mis langes kokku aktsiaturgude põhjaga ka globaalses mõttes, kerkinud juba pea 32 protsenti. Ka eile, mil langusnumbrid teatavaks tehti, oli turg 0,6 protsendiga plussis.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:05
Otsi:

Ava täpsem otsing