Parim aeg välitööde tegemiseks

Urve Vilk 03. juuni 2009, 00:00

"Mõne toote hind on kukkunud 30-40 protsenti. Lõpptarbija jaoks on see üsna suur soodustus ja eks tarbijad kasutavad soodsat hetke muidugi ära," rääkis katusekattematerjale müüva ASi Toode juhatuse liige Mati Kitt.

"Ostjaid leidub," märkis Kitt. Kui ehitusfirmade tellimuste arv on varasemaga võrreldes vähenenud, siis eratarbijate aktiivsus on kasvanud. "Kes veel mõni aeg tagasi lükkas töö edasi, kuna hinnad tundusid kõrged, see ostab nüüd materjalid ära," rääkis Kitt.

Kiti sõnul eelistatakse odavaid materjale, mis olid populaarsed ka juba enne majanduslanguse algust. "Eelistatakse kõige soodsamat, värvitud plekki, mille hind on kõige madalam, lisaks on tootjad teinud sellele suuri allahindluskampaaniaid," rääkis Kitt.

"Anname huvilistele alati paigaldustöödeks vajalikku informatsiooni ka siis, kui meilt paigaldusteenust ei tellita," lausus Kitt. "Joonistame, seletame ja nõustame. Rõõm on rääkida asjadest, mida ise tead, ja kui info jagamisele järgneb ost, on rõõm veelgi suurem."

Kui vaadata regiooniti, paigaldavad Kiti sõnul Lõuna-Eesti inimesed katusekatteid rohkem ise, Harjumaal ja Lääne-Virumaal tellitakse sagedamini paigaldusteenust.

AS Puumarket müüb laias valikus puit- ning ehitusmaterjale. "Puidu müüki puudutav olukord on varasemaga võrreldes muutunud küll," ütles Puumarketi juht Marti Rehemaa. Kui muidu iga aasta alguses materjalihinnad tõusid, siis sellel aastal pole hinnatõusu olnud.

Kuna puidu nõudlus vähenes eelmise aasta sügisest drastiliselt, on hinnad langenud 30-40 protsenti. "Kuna toormaterjali varuti ebakindla olukorra tõttu talvel vähe ning saekaatrid on tühjad ja varud otsakorral, on praegu mõistlik puitu osta. Hinnad lähiajal suure tõenäosusega tõusevad," prognoosis Rehemaa. Tema sõnul on tootjad hindu alates 1. juunist juba ka tõstnud, Puumarket aga esialgu sellega veel kaasa ei lähe ega planeeri hinnatõusu.

Ehkki Puumarket on valdavalt projektimüügiettevõte, on viimasel ajal tõusnud ka jaeklientide osatähtsus. "Inimesed teavad, mida nad tahavad, ning tulevad ja ostavad. Meeldivat siblimist on palju," rääkis Rehemaa.

"Tundub, et teadmine, et soodsama hinna tõttu on praegu õige aeg osta, remontida ja ehitada, on inimesteni jõudnud. Kui veel veebruaris-märtsis lükati oste edasi, oodates, et hinnad veelgi langeks, siis nüüd on aru saadud, et hindadel pole enam kuhugi langeda, mistõttu tehakse vajalikud ostud ära," lausus Rehemaa.

Rehemaa sõnul on kevad olnud Puumarketis alati ostude poolest aktiivsem aeg - suvel ehitatakse terrasse, lehtlaid ning tehakse muid vajalikke välistöid.

Ehitus- ja aiakaupu müüva kauplusketi Bauhof müügidirektor Janek Kalbin ütles, et müügimahtude numbrid on võrreldes eelmise aastaga jäänud ettevõttes samaks. Mis puudutab hindu, siis paljude toodete puhul on toimunud päris tuntav hinnalangus. "Näiteks mitmesuguste puitmaterjalide puhul. Korraldame varasemaga võrreldes ka rohkem kampaaniapakkumisi, tänu millele on hind kliendi jaoks veelgi soodsam," rääkis Kalbin.

Kampaaniate raames püütakse rahuldada klientide erinevaid ootusi. Nii pakutakse näiteks kevadeti soodsaimaid hindu aiakaupade ja suvekodudes väikeehituste tarbeks vajalike materjalide puhul. "Praegu on minevad kaubagrupid aiaehitusmaterjalid, nagu aialipid, värvid ja postid; välisviimistlusmaterjalidest fassaadivärvid ning terasside ja lehtlate ehituseks vajalik," loetles Kalbin.

"Kui vaadata ümbritsevat keskkonda, siis loomulikult püütakse töödega rohkem ise hakkama saada, mitte ehitusteenust tellida. Ka selles oleme klientidele vastu tulnud, pakkudes neile regulaarselt vajalikku nõu," ütles Kalbin. Nii korraldatakse Bauhofis praktilisi nõuandepäevi Meistriliiga nime all, mille raames on juunis tulemas lehtlate ehituseks vajalikke õpetussõnu jagav päev.

"Eks suvel tuleb kindlasti veel häid pakkumisi. Hinnad võivad veel veidi langeda, aga üldiselt püsivad need praegusel tasemel, sest suur langus on paljudes tootegruppides juba ära olnud," märkis Kalbin.

Lehtla ehitusel küsi nõu spetsialistilt, sest väliskirjandusest valitud konstruktsiooni puhul ei pruugi olla näiteks arvestatud maa külmumisega.

"Loomulikult pöördutakse lehtla või terrassi ehituse küsimustes maastikuarhitektide poole," vastas maastikuarhitekt Sulev Nurme. "Aga on ka neid, kes saavad raamatust nõuandeid lugedes ise hakkama."

Nurme soovitab lehtla ehitamist plaanijail mööda Eestit ringi sõita ja ringi vaadata. "Mõisatest ja parkidest leiab klassikalisi lehtlaid ja terrasse, uuselamurajoonidest modernsemaid lahendusi."

Pärast stiili väljavalimist soovitab Nurme spetsialistilt ehituslik pool üle küsida, kuna sageli ei teata, kuidas lehtla valmis teha. Kirjanduse puhul tasuks jälgida ka päritolu, näiteks Lõuna-Euroopa stiil ei pruugi meile sobida, seda ka ehitusliku poole pealt, sest konstruktsiooni puhul pole arvestatud temperatuuride vahesid suve ja talve vahel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:07
Otsi:

Ava täpsem otsing