Vali tooted, mis on kõige konkurentsivõimelisemad

Jüri Piiper 08. juuli 2009, 00:00

Kuigi enam-vähem ekspordikõlbulikeks võivad osutuda ettevõtte paljud tooted-teenused, on tegelikult mõistlik välisturgudele minna neist vaid kõige konkurentsivõimelisematega.

Teenuste eksport erineb toodete ekspordist ja on sageli ka tunduvalt keerulisem kui toodete müük välisturgudel. Teenuste eksport põhineb tihti vaid partnerite usaldusel, sest teenus pole ju erinevalt tootest käega katsutav.

Ettevõtte toodete-teenuste ekspordikõlbulikkust hinnatakse sarnaselt ettevõtte ekspordieelduste hindamisega. Ekspordimeeskond hindab toote või teenuse olulisi tegureid 10 palli süsteemis.

Toodete-teenuste ekspordikõlbulikkuse hindamiseks kasutatakse tavaliselt 5-7 kõige olulisemat tegurit. Oluline on jällegi see, et kõik hindajad saaksid tegurite sisust ühtmoodi aru. Hinnata võib kõiki tooteid-teenuseid kas eraldi või suure hulga sarnaste toodete-teenuste puhul terveid gruppe. Kui mõni toode-teenus erineb grupis oluliselt ülejäänutest (näiteks disaini või kvaliteedi poolest), tuleb seda kindlasti eraldi hinnata.

Hindamistulemused võetakse kokku koondtabelis, kus horisontaalreal on tegurid, vertikaalreal aga tooted-teenused ühekaupa või rühmiti ning tabelis tiimiliikmete koondhinded.

Nagu ka ettevõtte ekspordipotentsiaali puhul, on siingi kriitiline piir 50% maksimaalselt võimalikust punktisummast.

Kui mõni tegur saab vähem kui 50% tiimiliikmete maksimaalsest võimalikust koondhindest, on tegemist toote või teenuse nõrga küljega. Kui kõikide tegurite koondhinnete summa on alla 50% võimalikust, pole see mingil juhul ekspordiks kõlbulik.

Ekspordikõlbulikest toodetest-teenustest (vähemalt 51% võimalikust maksimumhindest) valitakse välja kõige konkurentsivõimelisemad ja jäetakse kõrvale vähese konkurentsivõimega tooted-teenused. Väikese konkurentsivõimega toote-teenuse eksport tähendab üldjuhul tarbetut ressurssikulu, kuid kujutab endast ka arvestatavat ekspordiriski.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing