Pangad suurendavad laenude marginaale

Katre Pilvinski 24. juuli 2009, 00:00

"Laenuintressimäära kujunemisel on lisaks panga kaasatud vahendite hinnale olulisemaks muutunud laenuandja hinnang kliendi maksevõimele ja tagatise väärtusele," põhjendas Eesti Panga finantssektori poliitika allosakonna juhataja Jana Kask Euribori alanemise mõju vähenemist viimastel kuudel väljastatud laenude intressimääradele.

Ta lisas, et panga poolt Euriborile lisatav marginaal ületab baasintressimäära keskmiselt 1,5-2 korda.

"Ligikaudu 95% Eestis väljastatud eluasemelaenudest ning 85% ettevõtete laenudest väljastatakse jätkuvalt eurodes ning nii uute kui ka varem võetud laenude hind on seotud baasintressimäära Euribori tasemega," kommenteeris Kask.

"Lisaks marginaali olulisuse tõusule laenuintressimääras, mis on toimunud juba eelmise aasta lõpust alates, on Euribori alanemine pidurdunud. Euribor alanes väga kiiresti eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses, kuid mais ning kuni juuni viimase nädalani muutus Euribor suhteliselt vähe," sõnas Kask.

SEB juhatuse liikme ja jaepanganduse juhi Riho Undi sõnul on intressimarginaalidele oma jälje jätnud kohalike äririskide suurenemine. "Rahvusvahelise finantskriisi tulemusena on raha hind üleilmselt tõusnud, samuti on olulisel määral kerkinud kohaliku turu äririskid - see kokku väljendub kasvanud riskimarginaalides," selgitas Unt Euribori alanemise mõju vähenemist viimastel kuudel väljastatud laenude intressimääradele.

Tema sõnul on klientidele riskimarginaalide tõusu ajal leevendust pakkunud baasintresside kiire alanemine, kus 6 kuu Euribor on oma tipust 2008. aasta oktoobrist kaotanud 4,25 baaspunkti ja ka Eesti krooni baasintressi aluseks olev Talibor on tipust alanenud 1,90 baaspunkti võrra.

Tänu kuue kuu Euribori kiirele langusele viimasel aastal on keskmise eurodes eluasemelaenu võtnud perekonna ühe kuu laenukulu 2166 krooni väiksem kui aasta eest, näitavad SEB arvutused.

"Rekordiliselt madalad euro baasintressid jäävad turgude hinnangul kehtima veel mõneks ajaks, pakkudes seega majapidamistele keerulisel ajal pisut abi laenude teenindamisel," märkis Unt.

Sampo Panga analüüsiosakonna juhataja Piret Villman märkis, et Euribor mõjutab endiselt pankade väljastatud laenude intressimäärasid. "Laenuintressi alanemine on aeglustunud, sest ka Euribori langus pole olnud enam nii kiire, kui see oli aasta alguses," ütles ta.

Euribori liikumine on tema sõnul endiselt pankade väga pingsa tähelepanu all, selles osas varasemaga võrreldes mingeid muutusi pole toimunud.

Sampo Panga laenude mahud ja viivislaenude osakaal on liikunud samas trendis Eesti turuga, kinnitas Villman.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:10
Otsi:

Ava täpsem otsing