Ettevõtjad plaksutavad elektri hinna languse peale

Viktoria Lummo 31. juuli 2009, 00:00

Köögiviljakasvatusega tegeleva Grüne Fee Eesti ASi juhatuse esimees Raivo Külasepp ütles, et elektrikulud on tootmises tõepoolest suured ja igasugune hinnaalandus valmistab tootjale rõõmu.

"Oleme siiamaani ostnud Eesti Energialt ühe kolmandiku kogu vajaminevast elektrist," rääkis Külasepp. Tema sõnul valmistab Grüne Fee ülejäänud kaks kolmandikku maagaasist. Sellegipoolest kulub ettevõttel elektrienergiale palju raha.

Külasepp märkis, et ei mäleta lähiajast ühtegi nii ulatuslikku ja suurt elektri hinna alanemist. "Pigem on elektrienergia hindasid korrigeeritud, mis tähendab seda, et kasutaja lõppkokkuvõttes ei võida sellest midagi," lisas Külasepp. "Aga taoline muudatus hinnas mõjub meile väga positiivselt," sõnas ta.

Rakvere Lihakombinaadi tegevjuht Anne Mere ütles, et kui Eesti Energia 6,4%-line elektri hinna langus kehtib ka äriklientidele, siis avaldab see tootmisele igati positiivset mõju. "Meie elektrienergia kulutused on olnud päris suured ja igasugune hinna langetamine vähendab kulutusi. Ma loodan, et see elektri hinna langetus kehtib ka äriklientidele."

Ka BLRT Grupp ASi kommunikatsioonijuht Anu Hallik-Jürgenstein ütles, et tänu elektri hinna langetusele saab ettevõte oma tootmist efektiivsemaks muuta ja vähendada tootmiskulusid.

"Kuna aasta pärast peab suurtarbija ilmselt ostma elektrienergiat börsihinnaga, siis me ei tea, missuguseks võib see hind kujuneda, ning oleme oma prognoosides arvestanud hinnatõusuga, teadis Hallik-Jürgenstein. "Aga see on väga hea, et vahepeal elektri hind langeb," arvas ta.

Hallik-Jürgenstein lisas, et kindlasti on 1. augustil toimuv hinnamuutus ettevõtjatele väga positiivne uudis.

Baltika juhatuse esimees Meelis Milder ütles, et neid elektri hinna muutus eriti ei mõjuta. "Me pole eriline elektrisõltlane, see, kas nad tõstavad või langetavad hinda - meie jaoks pole sellel ärilises mõttes erilist vahet," märkis Milder.

Eesti Energia juhatuse liige Margus Rink ütles, et viimati langes elektri hind eelmise aasta märtsis, kuid ainult kolmeks kuuks, ja ei saa välistada, et sama juhtub ka nüüd.

"Samuti ei saa välistada, et hind tõuseb kõrgemale praegu kehtivast veel vanast hinnast. Kui nafta hakkab näiteks maailmaturul tõusma, siis hind kerkib taas, sest meie kasutame tootmisprotsessis palju kütet," selgitas Rink.

Praeguse hinnalanguse kaks peamist põhjust on keskkonnatasude alanemine alates 16. juulist ja elektrienergia tootmiseks kasutatava põlevkiviõli hinna alanemine tänu kütteõli maailmaturuhindade langusele.

Nüüd, kui valitsus otsustas keskkonnatasusid alandada, on meil kohustus teatada, et meie tootmiskulud vähenevad. Praegu on ainulaadne olukord, langenud on nii keskkonnatasud kui ka põlevkiviõli, mida tootmisel kasutatakse. Meie jaoks on see aga nullimäng, ühtepidi me ei pea neid keskkonnatasusid maksma riigile ja teiselt poolt kliendid maksavad meile sellevõrra madalamat elektri hinda. Meie kasum siin ei muutu. Hind muutub jälle siis, kui mõni kulukomponent muutub.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:10
Otsi:

Ava täpsem otsing