Eesti kiirustab Kasahstani rongile

Sirje Rank 07. september 2009, 00:00

"Kasutame peaministri visiiti oma transiidivõimaluste laiendamiseks," ütles Äripäevale Tallinna Sadama nõukogu esimees Neinar Seli. "Meil on eelnevalt kokku lepitud paar allkirjastamist," jätkas ta, tahtmata siiski enne detailidest rääkida, kui tint kokkuleppel kuivanud.

"Loodame, et nende kaup ja selle väärtustamine transiidiahelas võtab ilusama läike," ütles Seli, vihjates, et ka Kasahstanil on huvi Eestis tugevamalt kanda kinnitada.

Sadamale sekundeerib Eesti Raudtee, mis loodab lisa oma veostele. Praegu on Kasahstani osa Eesti Raudtee veostes 6% - tunda annavad nii 2007. aasta aprillisündmuste tagajärjed kui ka Eestile ebasoodne tariifipoliitika.

"Kasahstan on valmis teed tasandama, et transiidiveod võiksid liikuda," ütles Eesti aukonsul Kasahstanis Carl-Jüri Piht. Selleks peavad aga Eesti ja Venemaa suhted olema vähemalt stabiilselt neutraalsed.

Peaministri visiidi juures peab Piht eriti oluliseks kava allkirjastada Eesti ja Kasahstani valitsustevahelise komisjoni moodustamise kokkulepe. "See ei ole mingi formaalne suhtlemise viis, vaid konkreetsete koostööaluste loomine," ütles Piht. "Kasahstanis suhtutakse väga tõsiselt selle komisjoni otsustesse."

Hiina ja Venemaa kõrval otsib Kasahstan praegu kolmanda alternatiivina aktiivselt kanaleid Euroopa turule ja on käivitanud aastateks 2009-2011 riikliku programmi "Tee Euroopasse". Balti riikidele on seal võimalusi nii infrastruktuuri ja logistika alal kui ka tehnoloogia ekspordis.

eGovernance Laboratory omanik Neeme Org rääkis Äripäevale, et firma on Kasahstanis kontori avanud ning püüab tugevalt IT-valdkonda panustavas riigis müüa Eesti e-riigi edulugusid. "Eesti IT maasikas on eelkõige just riigiasutustes istuv juurutamise kompetents," rääkis Org.

Helmese nõukogu liige Kalju Rüütli ütles, et e-riigi lahendustele on Kasahstanis hea pinnas suuri vahemaid arvestades, poliitikute visiidid aga tänuväärne abi firmadele uste avamisel. Real Systemsi juht Tiit Vapper on kokku leppinud kohtumised kriminaaljuurdluse tarkvara tutvustamiseks.

Eesti Energia juht Sandor Liive võib Kasahstanile pakkuda tipptasemel tehnoloogiat põlevkivitööstuses. Teisalt on Kasahstan suurte uraanivarudega riik.

Ei puudu Kasahstanis ka mängupõrgud. Olympic Casino suuromaniku Armin Karu sõnul on kasiinod koondunud kahte tsooni uue pealinna Astana ja Alma-Ata kõrvale. "Kindlasti on Kasahstani näol tegemist turuga, mille vastu võib OEG-l huvi olla," nentis Karu, plaanides olukorraga kohapeal lähemalt tutvuda.

Homme toimub ka Eestit tutvustav äriseminar.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:12
Otsi:

Ava täpsem otsing