Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kliente püütakse paksema aknaga

Väinu Rozental 03. november 2009, 00:00

Ühena esimestest hakkas selle aasta alguses turul enim levinud 68 millimeetri paksuse lengi ja raamiga akna kõrval 78 millimeetri paksuse lengi ja raamiga akent tootma Järvamaal asuv AS Viking Windows, suvel käivitas energiasäästlikumate akende tootmise 20 aastat puit- ja puit-alumiiniumaknaid tootnud AS Lasita Aken. Mõlemad toodavad konkreetsele tellijale.

Lasita Akna tegevdirektori Helena Randoja sõnul on nõudlus uue tootesarja Lasita Softline 78 ja 78 ES järele oktoobris tuntavalt tõusnud ja hõlmab novembris tellimisportfellist juba viiendiku.

"Kuna selle aasta algusest peavad majadel olema energiamärgised, annavad renoveeritavate hoonete ja uusehitiste projekteerijad kohe juhiseid, millistele nõuetele vastavaid soojapidavaid aknaid-uksi tasub soetada," põhjendas Randoja peamiselt Eesti eratellijate huvi. "Järgmisena võtame käsile aga Skandinaavia maades levinud väljapoole avanevate nn Taani-tüüpi akende parendamise."

Randoja andmeil investeerisid nad uude tootesarja 1,2 miljonit krooni, millest pool läks lõiketerade ostmiseks ja teine pool klaasliistude kokkupanemise seadmele. Uute, paksemate akende hinnavahe võrreldes 68millimeetrise lengi ja raamiga akendega on 10-25 protsenti.

"Põhjalikum tehnilise informatsiooniga eurosertifikaat ehk CE-märk uute akende kohta on veel menetlemisel," täpsustas Randoja. "Samuti teeb Tartu Ülikooli energiatõhusa ehituse tuumiklabor meie toodetele auditit, mille tulemused saame teada jaanuari algul."

Viking Windowsi juhatuse esimehe Toomas Agasilla sõnul on Eestis teadlikke kliente, kes soojapidavamaid aknaid tahavad. "Eestis ametlikult soojapidavuse normatiive veel pole, kuid sellega tegeletakse," lausus Agasild. "Mujal maailmas on need kehtestatud, näiteks Norras on u-väärtus 1,2 ja Soomes ligi 1 W/m2K."

Agasild ütles, et nad hakkasid sissepoole avanevaid aknaid tootma selle aasta algusest. "Kui hakkasime tootma, siis läksime kohe laiema lengi ja raami peale," rääkis Agasild. "Uut tüüpi aknad on meie jaoks praegu veel pigem niðitoode."

Apelleerida 68 ja 78 millimeetri paksuse lengi ja raami puhul paremale soojapidavusele on rumalus. Nende numbrite vahe on niivõrd tühine. Pigem on tegu visuaalse poolega, sest 78millimeetrisesse raami on kolmekordset klaaspaketti mugavam ja ilusam sisse panna. Kui tahame saada soojapidavamat akent, siis peaks lengi ja raami paksus olema 82, 88 või veel parem, kui see oleks 100 millimeetrit.

Inimesi lollitatakse u-väärtusest rääkides, sest sageli ei täpsustata, kas see puudutab klaaspaketti või kogu aknakonstruktsiooni. Kui inimesel on valida odavam toode ja null koma millegagi soojem aken, siis ta igal juhul valib odavama.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 18:56
Otsi:

Ava täpsem otsing