Tööstusettevõtted hoiavad madalat profiili

Alyona Stadnik 07. jaanuar 2011, 00:00

Mööblitööstusettevõtte Timmet ASi omaniku Vello Joabi sõnul pole konjunktuuriinstituut valitseva olukorraga kursis. "Mööblitööstusel ei lähe praegu väga hästi, just nendel, kes tegutsevad põhiliselt siseturul, nendel turgu ei ole," rääkis ta.

"Mööblitööstus hakkab stabiliseeruma, aga edusamme ei ole ning tõus on ikka ekspordi arvel, mitte siseturul," täpsustas Joab.

OÜ Kalla Mööbel juhi Robert Pajussaare sõnul teevad investeeringuid Skandinaaviast siia tulnud ettevõtted. "Minu teada vanad olijad ei planeeri suuri investeeringuid, just selle pärast, et ei ole suurt kasumit olnud," selgitas ta.

Pajussaar märkis, et see on küll väga hea suunanäide, et hakatakse tegema investeeringuid, aga konjunktuuriinstituudi väide ei peegelda tema arvates reaalsust.

Siiski ei näe Pajussaar põhjust muretsemiseks. "Väga optimistlik ei saa olla, ja samas muretsemiseks pole ka põhjust. Saame ilusti hakkama, meil omad varud ja hea majanduspõhi all," kommenteeris ta.

Eksporditurud languses. Palkmajatootja ASi Ritsu omaniku Ants Randmaa sõnul tegid nemad oma investeeringud kõrgajal 2-3 aastat tagasi. "Praegu ei plaani investeerida, meil on olemas uued seadmed ja kõik viimase peal, praegu on vaja lihtsalt turgu ja toota," sõnas ta. Ritsu ekspordib 70% toodangust.

Paljud nende põhiturud hakkavad Randmaa sõnul just langema. "Kui vaadatakse, et kõik läheb paremaks, siis see on rohkem ajakirjanduslik tuju tõstmise poliitika," lausus ta.

Randmaa sõnul on languses näiteks Saksamaa, Prantsusmaa ja Inglismaa, kus möödunud aasta lõpus olid väga teravad signaalid, et see aasta tuleb palju kehvem.

Puidutööstuse ettevõtte Forsten OÜ omaniku Sven Andreki sõnul ootab ta, mis tulema hakkab. "Tööd on natukene rohkem võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, aga kohe ei kukuks laiendama," kommenteeris ta.

Andrek märkis, et tellimusi praegu on ja tuleb juurdegi. "Ressurssi veel on ning praegu ei ole vajadust investeerida. Kui varud hakkavad ammenduma, siis vaatame edasi," lisas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:45
Otsi:

Ava täpsem otsing