Hittaktsia kiire tõus teeb ettevaatlikuks

Anne Oja 11. aprill 2011, 00:00

Tõsi, hetkel on tegemist vaid virtuaalse rahaga, sest Silmet Grupil lasub 90päevane aktsiamüügipiirang. "Tänapäeva elu on väga dünaamiline ning väga raske on teha pikaajalisi plaane," märkis Tiit Vähi reedel, kuid ei soostunud kommenteerima, kas nad võtavad investeeringut USA börsifirmasse lühi- või pikaajalisena. Valdusfirma Silmet Grupp teenis möödunud nädala hinnarallist hinnanguliselt 27 miljonit dollarit ehk ca 20 miljonit eurot kasumit.

Viiekordne kasv. Silmeti ostnud Molycorpi aktsia on üheksa kuuga teinud viiekordse kasvu, kerkides IPO-hinnalt 14 dollarit möödunud reedel 67,19 dollarile. Analüütikud annavad aga aktsiale investeerimissoovitust ettevaatlikult, sest liiga palju on kasvus ootusi.

Näiteks LHV Panga analüütiku Nelli Jansoni sõnul on tegemist riskantse investeeringuga, kuna firma puhul toetuvad turuosalised eelkõige eeldusele, et Hiina tootmine jääb piiratuks vähemalt järgmise aasta alguseni, ning ettevõtte enda lubadusele kahekordistada oma tootmist.

Liiga kiire ralli tegi ettevaatlikuks ka aktiivse investori Rene Ilvese. "Ma ise küll ei riskiks Molycorpi aktsiat osta ja sõpradele ka ei soovitaks. Molycorpi ja muldmetallide aktsiad on liiga kiiresti rallinud," kommenteeris ta. Tema sõnul on risk, et haruldaste muldmetallide hind kukub. See võib juhtuda, kui Hiina majanduskasv aeglustub ja nõudlus kahaneb. Samuti võib seda põhjustada Molycorp ise, kui nad oma toodangut kasvatavad.

Spekulandile või lotopiletiks. Skeptiline on ka Äripäeva börsianalüütik Raivo Sormunen. "Kui, siis soovitaks seda sajanda investeeringuna," kommenteeris Sormunen reedel. Molycorpi aktsiaid võiksid tema hinnangul osta kas lotomängijad või tõelised spekulandid. Tõenäoliselt mängivad aktsia ostjad tema hinnangul ettevõtte võimsate käibeprognooside peale. "Arvestades, kuivõrd palju ootusi on aktsia hinda sisse arvestatud, peab aktsiat ostval investoril olema tõeline spekulandihing."

Molycorpi (MPC) aktsia on aastaga läbi teinud väga tugeva tõusu ja ostuhuvi taga on eelkõige veendumus, et haruldaste muldmetallide turg on alatoodetud, ning pakkumise vähesuse tõttu on ka muldmetallide hinnatõus olnud märkimisväärne. Möödunud aasta lõpus teatas Hiina, et alandab 2011. aasta esimeses pooles haruldaste muldmetallide ekspordikvooti 35% võrra võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Investeerimise seisukohast oleks tegemist suhteliselt riskantse ideega, kuna MCP puhul toetuvad turuosalised eelkõige eeldusele, et Hiina tootmine jääb piiratuks vähemalt järgmise aasta alguseni, ning ettevõtte enda lubadusele kahekordistada oma tootmist.

Kuna haruldased muldmetallid polegi nii haruldased ja Hiina käes on lõviosa maailmaturust, oleks sellel investeeringul üsna suur ühe riigi regulatiivsetest otsustest tulenev risk. Kui Hiina otsustab piirangud tühistada, on mõju hindadele ilmselt üsna ränk ja kõrgetel ootustel kauplev MCP aktsia satuks suure müügisurve alla.

Riskid on väga suured. Tõsi, tuleval aastal saab Molycorp valmis oma rafineerimistehase ja nende eesmärk on toota kuni 50 000 t haruldasi muldmetalle aastas, millest 40 000 tuleks nende Ameerika tehasest ja ülejäänud Silmetist. Silmetis on nad lubanud tootmist kolmekordistada. Seega tuleks Molycorpist umbes 40% kogu maailma haruldaste muldmetallide toodangust.

Muldmetallide hinnad on kiirelt tõusnud ja küsimus on, kas selline tõus on jätkusuutlik. Molycorpi aktsia maksab praegu ligi 70 dollarit ja tuleval aastal on nad lubanud kasumiks aktsia kohta 6 dollarit.

On risk, et haruldaste muldmetallide hind kukub. See võib juhtuda näiteks siis, kui Hiina majanduskasv aeglustub ja nõudlus kahaneb. Teisalt võib seda põhjustada ka Molycorp, kui nad kasvatavad oma toodangut.

On avaldatud ka arvamust, et spekulandid on muldmetalle kokku ostnud ja ladustanud. Põhimõtteliselt on see võimalik, kuna muldmetallidega ei juhtu nende hoidmisel ja ladustamisel midagi hullu.

Ma ise küll ei riskiks Molycorpi aktsiat osta ja sõpradele ka ei soovitaks. Molycorpi ja muldmetallide aktsiad on liiga kiiresti rallinud.

Tiit Vähile ütleks, et kaitseks end aktsiate languse vastu ja jupikaupa müüks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:51
Otsi:

Ava täpsem otsing