Pangad piiravad laenamist juba enne kasvu

Kaisa Tahlfeld 26. aprill 2011, 00:00

"Laenubuumist tegid oma järeldused nii laenuandjad kui ka -võtjad. Pangad on täiustanud riskihaldust ning pööravad suuremat tähelepanu klientide profiilile ning samas ei ole olemas universaalseid laenutingimusi ning konkreetne pakkumine on iga kliendi puhul erinev," rääkis pangaliidu juhatuse esimees Riho Unt, kes tutvustas üritusel ka kolme tüüpi laenujuhtumit.

Laenumahud tippajast veel kaugel. "Pankade poolt ootasime eraisikute laenuturu kerget elavnemist juba sellel aastal. Kahjuks pole seda sellisel kujul juhtunud. Me näeme küll aprillis suuremat laenuhuvi ja suuremat taotluste arvu. Aga kui me vaatame mahtusid, siis see jääb 45 miljoni euro juurde. See on ikka viis korda väiksem, kui see oli tippaegadel," rääkis Unt.

Tema hinnangul hakkavad pangad pöörama senisest enam tähelepanu ka laenu sihtotstarbelisele kasutamisele ja harjumuspärasele maksekäitumisele. "Usalda, aga kontrolli! Kui kliendil on olnud harjumus olla väikestes võlgnevustes, siis see harjumus ei muutu. Samuti hinnatakse nüüdsest kliendi tegelikku võimet laenu maksta. Näiteks, kas küttearved on uues kohas suuremad kui vanas kohas," märkis Unt, kelle hinnangul lähevad laenusaamisel arvesse ka igapäevased kulutused.

"Hea tagatis ei kompenseeri puudusi maksevõime või laenu struktuuri ja projekti põhjendatuse osas. Kliendil peab olema piisav rahavoog, et suudaks teenindada laenu," märkis Unt.

Dividendid püsisissetuleku alla ei mahu. Pangad on Undi sõnul kriisist õppinud, missugused inimese sissetulekud lugeda stabiilseks sissetulekuks ja missugustest arvata, et need muutuvad väga palju. "Tulemustasud ja väikeettevõtte dividendid lähevad nüüd sellest loetelust välja," märkis ta.

Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul Malmstein märkis vastutustundliku laenamise juhendit tutvustades, et kliente tuleb hoiatada ka võimalikust mustast stsenaariumist ning jagada tasakaalustatud infot. Näitena tõi ta välja suitsupakkidel oleva hoiatava kirja.

Kas varsti on käes see aeg, kui ilmuvad loosungid, et laenamine kahjustab teie tervist? Malmstein arvas, et selliseid loosungeid otseselt ei teki. "Ma tahtsin öelda, et laenuandmise protsessis peab ka laenuandja oluliselt rohkem informatsiooni andma nende riskide kohta, mida laenuandja endale võtab. Selles mõttes teatav paralleel on siin olemas," ütles ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:52
Otsi:

Ava täpsem otsing