Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Saksa bensiinimüüjate oligopol hoiab bensiinihinnad üleval

Katri Soe-Surén 24. mai 2011, 14:06

Saksa kartelliameti hinnangul on kõrge bensiinihinna põhjuseks vähene konkurents, kirjutab Süddeutsche Zeitung.

Saksa autoomanikud on ammu kurtnud, et kui on lähenemas nädalavahetus, pühad või suvepuhkused, tõusevad tanklates bensiinihinnad. Bensiinimüüjaid kahtlustatakse konkurentsi piirava turgu määrava oligopoli moodustamises, mis tähendab, et bensiinitoodete hind ei sõltu mitte ainult pakkumise ja nõudmise vahekorrast, vaid kütusemüüjate vaikivast hinnakokkuleppest.

Saksa kartelliamet on viimased kolm aastat jälginud hindade liikumisi 100 tanklas Hamburgis, Kölnis, Münchenis ja Leipzigis ning jõudnud järeldusele, et bensiini hinnad on Saksamaal kõrgemad kui nad olema peaksid. Sel neljapäeval avaldatakse ka pikem ametlik uurimistulemus.

Viis naftakontserni, Aral/BP, Shell, Jet, Esso ja Total esindavad rohkem kui kahte kolmandikku Saksa bensiiniturust. „Meie uurimused näitavad, et tegemist on oligopoliga ehk siis turustruktuuriga, mis kahjustab konkurentsi,“ ütles kartelliameti pressiesindaja. Hinnatõusude algatajateks on peaaegu alati turuliidrid Aral ja Shell. Kui üks kontsern hindu tõstab, järgneb talle mõnetunnise vahega teine. Seejärel kerkivad hinnad ka kolme ülejäänud oligopoli liikme juures.

Hinnalanguste puhul toimib sama skeem, ainult et aeglasemalt. Kartelliameti andmetel on kõigil suurtel naftakontsernidel üleriigilised konkurentide jälgimis- ja teavitussüsteemid. Illegaalseid hinnakokkuleppeid kartelliamet siiski ei tuvastanud. Seepärast on raske ka üksikute firmade suhtles menetlust alustada.

On küsitav, mida riik üldse tõusvate bensiinihindade vastu teha saab, kui puuduvad rikkumised konkurentsiõiguse vastu, järeldab SZ. Ei ole ju keelatud hindu tõsta kui nõudmine suureneb, nagu see on puhkusteaja alguses. Ainus, mida kartelliamet lubada saab, on keelata oligopoli liikmetel ühinemisi ja vabade tanklate ülevõtmisi.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. May 2011, 14:13
Otsi:

Ava täpsem otsing