Euroalale ühine rahandusministeerium

Jean-Claude Trichet 03. juuni 2011, 00:00

Kas seda oleks liiga palju, kui kaaluda majanduse alal ühise turu, ühise valuuta ja ühise keskpanga kõrval ka rahaliidu ühise rahandusministeeriumi loomist? See ministeerium ei pea tingimata juhtima suure föderaalse eelarve täitmist, kuid vähemalt kolmes valdkonnas oleks asutusel konkreetne vastutus.

Esiteks peaks ministeerium tegema järelevalvet liikmesriikide eelarve- ja konkurentsivõimepoliitika üle ning tegelema eelarvedefitsiidiga raskustesse sattunud riikidega.

Teiseks peaks ministeerium täitma kõiki täitevvõimu tavapäraseid kohustusi, mis puudutavad ELi integreeritud finantssektorit, et käia kaasas finantsteenuste täieliku integreerimisega. Ning kolmandaks esindaks ministeerium ELi rahvusvahelistes finantsinstitutsioonides.

Samuti vajaks euroliit suuremat sekkumisõigust juhul, kui mõni välja aidatud euroala riik oma majandusprogrammist väga hälbib. Sellisel juhul võiksid euroala ametivõimud saada suurema sõnajõu konkreetse riigi majanduspoliitika kujundamisel.

Ühtlasi võiks euroala ametivõimudel olla sellisel juhul voli liikmesriikide teatud majanduspoliitilisi otsuseid vetostada.

Eriti võiks seda rakendada mõnede suurte kuluartiklite puhul või asjaolude osas, mis mõjutavad riigi konkurentsivõimet.

Toimetuselt: ettepaneku tegi Euroopa Keskpanga juht eile Saksamaal peetud ettekandes, vahendas Bloomberg.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:54
Otsi:

Ava täpsem otsing