Elering teeb nüüd pakkumisi turvalisemas süsteemis

ÄP 27. juuli 2011, 00:00

Pakkumised esitatakse iga päev selleks eraldi loodud portfellis. Pakkumiste kasutamise põhimõtted on sarnased Soomes ja Rootsis kasutusel olevate nn peak-load reserve'i põhimõtetega.

Praegu kokkulepitud põhimõtted on ajutised ja kehtivad, kuni Nord Pool Spot avab hinnapiirkonnad Lätis ja Leedus.

Pakkumisi kasutatakse vaid juhul, kui Eesti hinnapiirkonnas on tekkinud olukord, kus ostu- ja müügipakkumiste kõverad ei lõiku. Sellisteks juhtudeks on tänasest SESAMi süsteemis lisamüügipakkumised esialgu Leedust.

Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul on Elering viimase aasta jooksul koostöös elektribörsi korraldajaga Nord Pool Spot astunud mitu sammu, et vältida eelmise aasta 24. augustil tekkinud olukorda, kui Nord Pool Spoti SESAMi süsteemis tehtud pakkumiste kohaselt küündis Eesti hinnapiirkonnas mõnel tunnil hind 2000 euroni MWh eest.

"Kindlasti õppisid sellest kogemusest ka turuosalised ise, kuna elektriga kauplemine on muutunud palju sujuvamaks. Samas on säärase olukorra kordumise risk suvisel ajal siiski olemas, kuna Lätis ja Leedus pole endiselt suudetud Nord Pool Spoti elektribörsi käivitada," märkis Veskimägi.

"Selle olukorra jätkumist näeme võimalikuna vaid juhul, kui Läti ja Leedu võtavad teatud kulud turu toimimise tagamiseks enda kanda ja hoiavad reserve, mida saab kasutada olukorras, kus Eesti hinnapiirkonnas peaks elektri nõudlus ületama pakkumist," lisas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:57
Otsi:

Ava täpsem otsing