Jäätisetootjaid pahandab konkurendi sõnademäng

Kadri Bank 02. september 2011, 00:00

Unilever tõi kevadel Algida nime all Eesti turule jäätisesarja Big Milk (eesti k Suur Piim). Sellist nime ja ka turunduskampaaniat peavad teised tootjad tarbija eksitamiseks. Nimelt on jäätisemeistrid kokku leppinud - ja seda reguleerivad ka seadused -, et koorejäätiseks nimetatakse vaid ainult piimarasva ja ei tilkagi taimset rasva sisaldavat jäätist. Big Milki jäätised sisaldavad aga ka taimseid rasvu.

Jäätisetootjate hinnangul laseb Suure Piima nimi ja pakend seda koorejäätiseks pidada, samas annab taimerasva kui odavama tooraine kasutamine Unileverile hinna kujundamisel eelise.

"Kui taimerasvajäätist müüakse nimetuse Suur Piim all, kirjutades pakendile "kooremaitseline jäätis", kas selline justkui jokk-olukord seaduse silmis - kuid tarbijat eksitav nipp - on ikkagi sellise suurtootja poolt kohane ja eetiline?" selgitas Premia Foodsi juht Kuldar Leis jäätisetootjate põhiküsimust.

Big Milki pakenditel kasutatakse toote nimetusena väljendit "kooremaitseline jäätis" - nimetust, mida siinsete tootjate praktikas kasutusel ei ole. Seega on tegu n-ö hallis tsoonis laveerimisega.

Sellele viitab kas või asjaolu, et Eesti ning Läti toidu- ja veterinaaramet, kelle poole Premia Foods antud küsimuses pöördus, tegid Big Milki kohta erinevad otsused.

Läti amet otsustas, et "Big Milk" on tarbijat eksitav, samuti leiti toote märgistuses mitmeid rikkumisi ja algatati toote müügi peatamise, kuniks märgitus on kooskõlas seadustega. Eesti veterinaaramet leidis aga, et eestikeelne nimetus koore- ja šokolaadimaitseline jäätis ei viita koorejäätisele.

Big Milki jäätiste turunduskampaaniat menetleb ka Eestis tarbijakaitseamet, kuid viimane ei soostunud veel täpsemalt selgitama, mis neil vaatluse all on.

Unileveri Balti piirkonna kommunikatsioonijuht Anna Kozerska ütles, et Big Milki taimsete rasvade kogus on väga väike võrreldes põhilise koostisaine, piimast valmistatud lõssipulbriga. Kuna lõssi-, piima- ja koorepulbrid "on piimaga seotud koostisained, leiame, et seda asjaolu võib Big Milki turunduses kasutada," ütles Kozerska.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:59
Otsi:

Ava täpsem otsing