Kuulikindel Saksa võlakiri võib muutuda hapramaks

Raivo Sormunen 22. november 2011, 00:00

Hispaania, Itaalia ja Prantsusmaa võlakirjade tootluse vahe võrreldes Saksamaa väärtpaberitega kärises möödunud nädalal euro ajaloo kõige laiema tasemeni.

Kuigi ühelt poolt näitab see investorite väga suurt usku Saksamaa võlakirjadesse, on osa fondivalitsejaid sellises ühes suunas jooksmise ja panustamise suhtes skeptilised.

Tõenäoliselt on paljude investorite ja fondivalitsejate jaoks olnud Saksa võlakirjad viimaste aastate üks kõige kindlamaid ja tänu intressitaseme langusele ka üks tulutoovamaid investeeringuid.

Kuid nüüd tundub turg olevat murdepunktis. Esiteks pole Saksa võlakirjade tootlus enam atraktiivne ja teiseks on väga suur risk, et eurotsooni päästes muutub Saksamaa nõrgemaks.

Julgemad panustavad võlakirjade languse peale. Möödunud nädala lõpuks langes Saksa valitsuse võlakirjade tootlus taas rekordmadala taseme vahetusse lähedusse ning investorid olid nõus ostma näiteks kümne aasta pikkuseid võlakirju mõttetult madala 1,89protsendise aastaintressiga.

Investment Weeki andmeil on turg muutunud Saksa võlakirjade suhtes pisut rahutuks. Seda näitab asjaolu, et riigi maksejõutuse vastu (CDSid) kindlustamine on läinud viimase kolme nädala jooksul 25% kallimaks.

"Kui sa arvad, et kümne aasta pikkuste Saksa valitsuse võlakirjade tootlus annab kõige parema riski/tulu suhte, siis oled sa valel teel," märgib Kames Capitali võlakirjafondi juht David Roberts, kelle sõnul peavad võlakirjade ostjad arvestama eurotsooni võimaliku lagunemisega või kuludega, mis kaasnevad süsteemi kooshoidmisega.

Erinevalt paljudest võlakirja andunud ostjatest on Roberts oma fondis Saksa valitsuse viie aasta pikkuseid võlakirju hoopis lühikeseks müünud, mängides intressimäärade tõusu peale.

Samuti on laenatud Saksa võlakirju lühikeseks müünud F&C Thames River fondivalitsejad Peter Geikie-Cobb ja Paul Thursby. "Võlakirjaturg on jõudnud puutetundliku staadiumi ning Saksa võlakirju ei saa enam turvavaraks pidada, kuna on selge, et Saksa valitsuse eelarve defitsiit hakkab kasvama, kui Euroopa Keskpank ei tule turgu toetama," märkis Geikie-Cobb.

"Võlakirjade lühikeseks müümine näitab, et meie hinnangul on kõik võlakirjaturud peale Jaapani meeletult ülehinnatud," lisas Geikie-Cobb, kes ootab oma paarilisega, et Saksa võlakirjade tootlus liigub tagasi 3-4% juurde.

Ka Seeking Alpha küsis eelmise nädala lõpusretooriliselt: Saksa võlakirjade lühikeseks müük - kas sajandi tehing. Investeerimisblogis tuuakse välja sel sügisel märkimisväärselt kasvanud maksejõuetuse vastu kindlustamise hind. Viie aasta pikkuste CDSide hind oli möödunud reedel 0,95 protsenti, samas kui suve lõpul oli see 0,5%. Hoolimata kiiresti tõusnud näitajast spekuleerib Seeking Alpha, et CDSi-turg võib praegu Saksamaa maksejõuetuse riski pigem siiski veel alahinnata.

Jamad Euroopas võivad jõuda kunagi ka Saksamaani. Saksamaa valitsuse võlakirjade tootlus jäi eelmisel nädalal juba veidi USA võlakirjadele alla. Kui ajalehe Wall Street Journal andmetel tõi osa investoreid võlakirja nõrkuse põhjuseks Itaalias ja Kreekas toimunud sündmused, siis teiste arvates on põhjuseks hirm selle pärast, et lõpuks võib kogu Euroopa rahandus olla Saksamaa kukil. Lisaks kerkisid võlakirjad ajutiselt kantsler Angela Merkeli märkuse peale, et Saksamaa on eurotsooni päästmise nimel valmis loovutama veidi oma suveräänsusest.

"Kui Euroopa Liidus on suur võlakirjaprobleem ja Saksamaal on raha selle lahendamiseks, siis mingil hetkel võivad turud hakata muutuma närviliseks, eks?" viskas õhku küsimuse Royal Bank of Scotland Securities USA võlakirjastrateeg William O'Donnell.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:06
Otsi:

Ava täpsem otsing