Olulised suunad ärikinnisvaraturul

Ave Lepik, Birjo Must 11. jaanuar 2014, 07:28

Kriisiaeg on mööda saamas ja turg väga aktiivne. Kuigi laenuintressid on soodsad, on pangast laenuraha saamine pigem keeruline. Missuguseks kujuneb tänavu ärikinnisvaraturg?

"Pangad analüüsivad tagatis- ja kinnisvara rahavoogude jätkusuutlikkust endisest palju põhjalikumalt," sõnas Ober-Hausi Kinnisvara äripindade spetsialist Maido Kalviste. Kinnisvaraarendajail soovitab ta tagada koostöös maakleritega ankurrentnike olemasolu enne projekti valmimistähtaega.

1. Büroopinnad
Arco Vara äripindade osakonna juht Tarmo Tuisk:
Büroohoonetest valmivad 2014. aastal Navigator, Mentori ärimaja ja Metalli ärihoone. Hulgaliselt Tallinna bürooarendusi on praegu vaid paberil. Uute büroopindade puhul on olulisteks märksõnadeks hea asukoht ja seda ümbritsev infrastruktuur, parkimisvõimaluste olemasolu, energiasäästlikkus ning madalad kõrvalkulud.

Domus Kinnisvara äripindade valdkonna juht Einar Vellend:
Paljud suured büroohoonete arendusprojektid (Laeva 2, Kentmanni 4, Ülemiste City kolmiktorn) on 2013 aastaga valmis saanud. Küll on nendes hoonetes veel vaba pinda, aga iseenesest nii suuri hooneid järgmisel aastal valmimas ei ole.
Sõpruse pst l valmib järgmine aasta büroohoone ja samuti Endla tänaval. Need hooned on taganud ka üürnike pinnavajadused ja totaalset puudust uutest pindadest enam ei ole.

Ober-Hausi Kinnisvara äripindade spetsialist Maido Kalviste:
Büroopindade turul jätkub endiselt A-klassi pindade vakantsuse vähenemine eelkõige B-klassi pindade arvelt ja kehvemate pindade omanikud peavad klientide hoidmiseks tegema investeeringuid või muutma hoonete funktsiooni.
Kuna A-klassi pindade vakantsus on olnud viimase paari aasta jooksul vähenev, siis on alustatud taas uute büroohoonete rajamisega, kuid probleemiks on kiire ehitushindade tõus, millele üürihinnad ei suuda järele jõuda. Enamik A-klassi pindade potentsiaalseid huvilisi on seotud välisfirmade esinduste ja nende tugiüksustega.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman:
A-klassi büroopindade puhul vakants langeb, mis on aina süvenev trend. A-asukohas on pindadele suur nõudlus ja neid juurde tulemas ei ole. Kui 2013. aastal oli vakants 6%, siis 2014. aastal võib see langeda 3-4% peale. Selle tingib asjaolu, et ettevõtlus on pärast masu hästi käima läinud, ettevõtjad julgevad laieneda ning otsitakse uusi üüripindasid. Kui A-klassi büroopindade puhul kinnistub hind kuni 16 eurot ruutmeeter, siis B-klassi pindade puhul on hind tõusuteel.
Uus trend on see, et büroodele on tekkimas uus ja atraktiivne piirkond - Põhja-Tallinn. Näiteks hakatakse renoveerima ON-hoonet Telliskivi kvartalis, samuti areneb Noblessneri kvartal. Kvaliteetseid büroopindasid tuleb selles piirkonnas aina juurde, sest see on muutunud atraktiivseks elupiirkonnaks.

2. Kaubanduspinnad
Arco Vara äripindade osakonna juht Tarmo Tuisk:
Jätkuvalt nõutakse kvaliteetseid ning kaasaegseid lao- ja tootmispindu, kuid arendajad ehitavad uusi lao-ja tootmispindu konkreetse kliendi olemasolul ning vastavalt tema soovidele.

Ober-Hausi Kinnisvara äripindade spetsialist Maido Kalviste:
Kaubanduspindade turul tiheneb konkurents ja oluliseks saab, kas hakatakse ehitama Panorama City, Pro Kapitali ja Tallink City keskusi. Tallinna suuremates kaubanduskeskustes jääb ka 2014 vakantsus 0% juurde, kuna kaubandus on järjest enam koondumas suurtesse keskustesse ja jaemüügi mahud on kasvutrendis.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman:
Kaubanduspindade puhul on huvitav trend juba alanud - suuremad kauplusteketid on hakanud rajama väiksemaid nn kodumarketeid. Nad hakkavad äärelinnades kandadele väikekaupmeestele astuma ja on leidnud motivatsiooni seda turgu üle võtta. See omakorda aktiveerib maatükkide müügi. Kaubanduskeskustes on endiselt olukord selline, et nõudlus ületab pakkumise. Kaupmees peab ületama keskmise taseme, et keskuste omanikele huvipakkuv olla. See trend jätkub ka edaspidi. Kui kaupmehed ei saa keskustesse pinda, siis aina enam neist paneb oma esinduskauplused kinni. Kaubanduse internetiseerumine jätkub, sest tarbijate usaldus netipoodide vastu kasvab ning kaupmeestel pole mõtet B- ja C-kategooria pindasid ülal pidada.

Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse liige Mika Sucksdorff:
Kaubanduspinnad on endiselt väga nõutud. Nõudluse kasvu me ette ei näe. Ehitusmahud üldises plaanis vähenevad, mis annab oma mõju ehitushindadele mis stabiliseeruvad.

3. Lao- ja tootmispinnad
Arco Vara äripindade osakonna juht Tarmo Tuisk:
Püsib nõudlus uute, 100-400ruutmeetriste kompaktsete lao- ja tootmispindade ning multifunktsionaalsete hoonete järgi. Vanemate lao- ja tootmispindade hind sõltub eelkõige nende asukohast, kvaliteedist ja konkreetse pinna lisaväärtustest, näiteks sildkraana olemasolust. Korralikus seisus ja hea asukohaga ruume otsitakse endiselt. Hinnatase jääb tõenäoliselt stabiilseks.

Domus Kinnisvara äripindade valdkonna juht Einar Vellend:
Laopindade turul on valmimas Loole kaks suuremat hoonet, kumbki 20 000 ruutmeetrit, millest esimene saab valmis veebruaris. Mitmeid arendusi on veel sahtlis kliente ootamas ja eks 2014 selgubki, kas läheb ka ehituseks. Klientidel huvi uute hoonete vastu on, aga palju sõltub ka nende koostööpartneritest ja kaubavoogudest. Kui majandus on tõusulainel, siis kasvab endiselt ka klientide vajadus uute pindade järele.

Ober-Hausi Kinnisvara äripindade spetsialist Maido Kalviste:
Lao- ja tootmispindade sektoris jätkub klientide huvi eelkõige logistiliselt soodsas asukohas paiknevate A-klassi pindade vastu. Kehvema asukohaga ja kvaliteediga pindadel jääb üürniku leidmine endiselt problemaatiliseks vaatamata pakutavale soodsale hinnale. Sarnaselt vanemate büroopindade omanikele peavad ka vanemate lao- ja tootmispindade omanikud klientide hoidmiseks leidma lähiperspektiivis vahendeid renoveerimiseks, millega on ka mõnel pool alustatud.
Lähtuvalt tänasest üüritasemest ei ole majanduslikult otstarbekas hakata rajama uusi pindu väljaüürimise eesmärgil ilma kindla kliendi olemasoluta, kuna on väga erinevad nõudmised pinna suhtes.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman:
Lao- ja tootmishoonete puhul on ettevõtjate jaoks saanud ülioluliseks kõrvalkulude suurus. Ettevõtjate teadvusse hakkab jõudma see, kui olulised on küttekulud ja üldiselt kommunaalkulud. Edukad on need lao- ja tootmispinnad, kus suudetakse energiakulud all hoida. Puudus on uutest suurtest tootmispindadest ja põhjus peitub selles, et investeeringud suunatakse pigem teistesse sektoritesse. Liigutakse selles suunas, et paljud tehnoparkide omanikud on valmis spetsiaalselt üürnike tellimuste peale hooned valmis ehitama. Ettevõtjad teevad praegusel ajal seda, mida kõige paremini oskavad ja ei tegele enam kinnisvara ehitamisega. 2014. aastal näeme atraktiivsete tehnoparkide osas ehitusmahtude kasvu.

Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse liige Mika Sucksdorff:
Tootmis- ja laopindade sektoris olulisi muutusi ei ole kuid majanduse elavnemisega lisandub ka tootmis- ja laopindade soovijaid. Kasv on aeglane.

4. Äri- ja tootmismaa
Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman:
Äri- ja tootmismaade turul on näha, et ärimaade tehingute arv on kasvanud ja kasvab veelgi, kuid see jääb võrreldes teiste segmentidega siiski järeljooksiku rolli. Ärimaid tahetakse osta suurte trasside ääres ning seal on ka nõudlus olemas. Usun, et saame näha väga huvitavaid ehitusi. Nii kui aga ärimaa jääb suurest tuiksoonest kõrvale, siis pole ettevõtjad valmis sinna täna veel investeerima. Ümber trasside on tehingud tulemas ja nõudlus kasvab, kuid mujal võtab see veel aega.

Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse liige Mika Sucksdorff:
Ärimaa omanikud on ettevaatlikud ning otsivad ankurüürniku, enne kui hakkavad arendama.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. January 2014, 13:03
Otsi:

Ava täpsem otsing