Soome tehase ostja: sellist asja ei juhtu iga päev

05. veebruar 2014, 00:00

Viljandimaa suurim ettevõte, magamistoatoodete valmistaja Delux OÜ ostis laupäeval ära Soome tehase, et oma tegevust laiendada.

“Sellist asja ei juhtu iga päev,” ütles Delux OÜ omanik Göran Valdemar Sjöholm. “Tavaliselt laiendavad Skandinaavia riigid oma tegevust hoopiski Eestisse.”

Sjöholmi ütlust mööda on küll Soomes tootmine tunduvalt kallim kui Eestis, kuid ta siiski usub, et tehase ostmine Soomes toob neile tulevikus tulu. Ettevõtte Univisio tehas oli tema sõnul kvaliteetseid masinad täis hoone, mis oli endise omaniku käes soiku vajunud ega kasutanud enam oma potentsiaali ära. “Kuna meie ettevõte on viimasel ajal näidanud üles suurt kasvu, tundus see igati õige otsus,” ütles Sjöholm.

Samuti oli üheks ostupõhjuseks see, et tehas kuulus aastaid tagasi Sjöholmile endale, kuid pidi selle majanduslikel põhjustel maha müüma.

Delux OÜ kaupluse juhataja Jaanika Putna sõnul oli oma vana tehase tagasisaamine Sjöholmile justkui taaskohtumine oma nooruspõlves ära antud lapsega.

Kuidas Soome tehases tootmine välja kujuneb, selgub Sjöholmi sõnul loodetavasti aprillis. “Enne tehase tööle panekut on meil vaja see enda järgi seadistada,” ütles ta.

Aina ülesmäge. Sjöholmi sõnul on viimased aastad olnud magamistoatooteid valmistavale Delux OÜ-le väga edukad. “Ettevõttel on alati pigem hästi läinud, vahepeal küll olid mõni nõrgem aasta. Nüüd aga liigume ainult ülesmäge,” märkis Sjöholm. Peamiselt Euroopasse, aga ka mujale maailmas toodangut eksportiv Delux OÜ omaniku sõnul läheb neil praegu koguni nii hästi, et nad on oma kauba mõne aasta jagu välja müünud.

Delux OÜ käive tegi suure hüppe 2012. aastal, mil võrreldes eelmise aastaga kasvatati müügitulu 4,57 miljoni euro võrra ehk koguni 36%. Samal aastal kasvas kasum ligikaudu 1,6 miljoni euro peale, mis oli 2011. aastaga võrreldes koguni 1,3 miljonit eurot rohkem.

Sjöholmi sõnul oli ettevõtte selline edukus tingitud kliendibaasi suurendamisest ja uutesse masinatesse investeerimisest.

“See aasta tuleb aga läbi aegade parim,” märkis Sjöholm. Ettevõte kavatseb kasvatada käivet umbes 30% ja teenida 27,5 miljonit eurot müügitulu ning 1,5 miljonit eurot kasumit. “Aasta on väga hästi alanud, jaanuari tulu on olnud koguni poole võrra suurem kui möödunud aastal,” ütles ta. Samuti kavatseb Sjöholm suurendada Eestis töötajate arvu praeguse 250 pealt kolmesajale.

Konkurentsi ei tunne. Sjöholmi jutu järgi puudub neil nii Eestis kui ka Euroopas konkurents.  “Eestis on mitu firmat, kes tegelevad samuti magamistoatoodetega. Meie toodang on tunduvalt kallim, ometigi ei ole teised oma kaupa välja müünud,” ütles ta.

Putna ütlust mööda on just kvaliteet see, millele Delux rõhub ja millest tuleneb ka ettevõtte edukus. “Kogu kaup tehakse käsitsi kvaliteetsetest materjalidest,” selgitas Putna.

Sjöholmi sõnul on ettevõttele oluliseks ka oma töötajate hoidmine. “Püüame neile maksta korralikku palka ja pakume ka erinevaid hüvesid,” ütles ta. “Sa ei saa ju kvaliteetset kaupa toota, kui inimesed pole rahul ja töökeskkond meenutab lauta.”

Teised mööblitootjad tagasihoidlikud. 2012. aastal käibe poolest Eesti suuruselt seitsmes mööblifirma Tiksoja Puidugrupp ASi üks omanikest Hando Murrand ütles, et nende ettevõte liigub tavapärast rada pidi ja nii suuri plaane kui Deluxil neil tulevikuks pole. “Püüame ikka sama rada pidi käia mis siiamaanigi,” ütles Marrand.

Tunamullu käibe suuruselt teisel kohal olnud mööblifirma Flexa Eesti ASi juhataja Marianne Paasi arvates on ainult rõõm kuulda, et mõnel Eesti ettevõttel läheb nii hästi  nagu Deluxil. “Meie tegutseme allhankefirmana ja 30% käibe kasvu nagu Delux me endale ennustada ei saa,” märkis Paas. “Väikest tõusu siiski selleks aastaks ootame, kuid see jääb umbes 4–5% juurde.”

Paasi ütlust mööda sõltub nii neil kui ka paljudel teistel allhankega tegelevatel mööblifirmadel edukäik sellest, kuidas läheb nende klientriikidel. “Meie käekäiku mõjutab palju näiteks Lääne-­Euroopa majandus,” märkis ta.

Paasi sõnul oli Flexa Eesti käive möödunud aastal oodatust pisut nõrgem.

 

Taust

  • Delux OÜ

Tegeleb magamistoamööbli ja -tarvete tootmise ja müügiga.
Asutatud 1997. aastal, omanik Göran Valdemar Sjöholm.
Tehas Viljandis, müügiesinduskauplus Tallinnas.
Töötajaid 250.
99% toodangust läheb Eestist välja.
Müügitulu 2013. aastal 22 miljonit eurot, kasum 1,2 miljonit eurot.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. February 2014, 20:10
Otsi:

Ava täpsem otsing