Obamal Putiniga pikk telefonikõne

Sirje Rank 02. märts 2014, 01:21

Laupäeval Venemaa presidendi Vladimir Putiniga pooleteisetunnise telefonikõne pidanud USA president Barack Obama väljendas sügavat muret Ukraina pärast.

USA mõistis Venemaa sõjalise sekkumise Ukrainas hukka ning kutsus Moskvat vägesid baasidesse tagasi viima ja pingeid maha võtma, teatas Valge Maja pressiteenistus.

President Obama ütles Putinile, et kui Venemaa on mures etniliste venelaste kohtlemise pärast Ukrainas, on hulk rahumeelseid viise, kuidas sellisel juhul toimida - näiteks rahvusvaheliste vaatlejate lähetamine. Obama ärgitas Venemaad Ukraina valitsusega dialoogi asuma, olles valmis vahendajaks olema.

Obama ütles, et kui Venemaa jätkab Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse rikkumist, on sellel negatiivne mõju Venemaa rahvusvahelisele positsioonile. USA plaanib oma liitlastega tihedat koostööd teha ning peatab praegu ettevalmistused suvel Sotšis toimuvaks G8 tippkohtumisel osalemiseks. Kui Venemaa jätkab rahvusvahelise õiguse rikkumisest, toob see kaasa suurema poliitilise ja majandusliku isolatsiooni.

Obama ütles, et Ukraina kodanikel on õigus ise oma tuleviku üle otsustada.

USA koos rahvusvaheliste partneritega jätkab ettevalmistusi Ukraina abistamiseks majanduse ja finantssüsteemi stabiliseerimiseks ja reformide toetamiseks.

Internetiväljaande Delo.ua andmeil vastas Putin Obamale, et kui vägivald Ukraina idaosas jätkub, jätab Venemaa omale õiguse kaitsta seal oma huvisid ning sealset venekeelset elanikkonda.

"Vastuseks Barack Obama väljendatud murele Vene vägede võimaliku kasutamise üle Ukraina territooriumil, osutas Vladimir Putin tähelepanu ultranatsionalistlike elementide provokatiivsele ja kuritegelikule käitumisele, keda õhutab Kiievi praegune valitsus," teatas Kremli pressiteenitus.

Putin rõhutas, et venekeelsed inimesed on reaalses ohus.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2014, 13:48
Otsi:

Ava täpsem otsing