Edwards:kukkuvad kasumid toovad peagi majanduslanguse

Raido Neemre 26. märts 2014, 19:31

Societe Generale strateeg Albert Edwards on taaskord seadnud kahtluse alla USA majanduse väljavaate, viidates USA suurfirmade kasumite kokkutõmbumisele, mis võivad riigi muuta haavatavaks välistele šokkidele ja „vältimatule“ majanduslangusele.

Edwardsi sõnul kasutasid majandusteadlased kahtlaseid meetodeid kasumite mõõtmiseks ning viitas MSCI indeksile kui ühele indikaatorile, mida investorid peaksid jälgima.

MSCI indikaator, mis jälgib USA ettevõtete kasumeid viimase 12 kuu jooksul, toob esile ettevõtete kasvu taseme ning see on kõikidest indikaatoritest Edwardsi lemmik.

Indikaatori hiljutised andmed maalivad USA majanduse tulevikust sünge pildi, selgitab Edwards. Tema sõnul hakkasid kasumid MSCI definitsiooni kohaselt langema neljandas kvartalis ning see võib äriinvesteeringud viia madalseisu.

„USA kasumid on hakanud langema ning vältimatult järgneb sellele majanduslangus, kuna investeeringud – SKT kõige haavatavam komponent, on kahanenud,“ sõnas Edwards.

Ta kritiseeris ka prognoositud tulu mis on „kunstlikult täispuhutud“ ja loodud tähelepanu halbadelt asjadelt kõrvale juhtimiseks. Edwardsi näeb kasvavat vahet prognoositud tulu numbrite ja MSCI tuluindikaatorite vahel ning sõnas, et see viitab sellele, et kasumite kvaliteet on halvenenud.

„USA majandusele saab selliste kehvade kasumitega  põgenemine suure majanduslanguse pohmellist väga raske olema. See muudab majanduse tõepoolest väga haavatavaks ebasoodsatele šokkidele,“ sõnas Edwards.

Üks sellistest ebasoodsatest šokkidest võib olla Aasia ja arenevate turgude valuuta devalveerimine ja hinnasurve tõstmine, usub Edwards.

See ei ole esimene kord,  mil Edwards on USA majanduse kohta teinud negatiivseid ennustusi, hoiatades produktiivsuse ja kasumite languse eest. Viimati tegi ta seda 2013. aasta lõpus.

2012. aasta septembris ütles ta, et USA on juba majanduslanguses ning ei lähe enam kaua, kui ka aktsiaturg sellele reageerib. Samuti hoiatas ta S&P kokkukukkumise eest. Kokkukukkumise asemel on S&P hoopis 40% tõusnud. 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. March 2014, 19:31
Otsi:

Ava täpsem otsing