Laupäev 25. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kohtuotsus pani Tooli Eestis pettuma

10. aprill 2014, 00:00

Turumanipulatsioonis süüdi mõistetud ärimees Toomas Tool on Eesti riigis pettunud, ütles tema kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilv.

Arco Vara aktsiate hinna­manipulatsioonis süüdi mõistetud Toomas Toolile määrati möödunud aastal rahaliseks karistuseks 250 päevamäära, mis Tooli elatustaset arvesse võttes määrati 2000 eurole. Seega on Tooli karistuseks pool miljonit eurot. Vandeadvokaat Aivar Pilv esitas jaanuaris riigikohtule kassatsioonkaebuse, mida riigi­kohus möödunud nädalal menetlusse ei võtnud, jättes Tooli karistuse jõusse.

Välismaa juristid imestavad. Pilve sõnul on Toomas Tool kohtuotsuse üle pahane ja riigis pettunud, kuid pole veel teada, kas ta plaanib otsuse Euroopa Inimõiguste Kohtusse edasi kaevata. “Kui näidata turumanipulatsiooni kohtuotsust juristidele väljaspool Eestit, siis kratsitakse kukalt ja öeldakse, et nad ei saa aru, kus see turumanipulatsioon kokku kirjutatud on,” rääkis Pilv.

Ta lisas, et kui vaadata kohtulahendit, Euroopa Liidu direktiivi ja selle alusel kirjutatud Eesti turumanipulatsiooni regulatsiooni, siis on kõiki nõudeid täidetud ja mingisuguseid rikkumisi pole toime pandud.

Kui kohus on kahte-kolme emotsionaalset lauset vestlustest maakleriga pidanud turumanipulatsiooni märgiks ja tahteavalduseks, on Pilve sõnul äärmiselt küsitav, kas hinnatakse ühte tõendit või tervet tõendite kogumit.

“Inimene võib ju kibestunud või pettunud emotsioonil midagi välja elada, kuid kõik tehingud on tehtud üldtunnustatud turutava kohaselt,” märkis vandeadvokaat.

Pilv lisas, et kõige rohkem küsimusi tekitab Toolile rahalise karistuse määramisel päevamäära metoodikast väljumine ja elatustaseme arvesse võtmine. Seda eriti juhul, kui kohus ei too välja kindlat metoodikat, kuidas on Tooli vara väärtus arvutatud. “Kui mingeid õiguslikke hinnanguid ei anta, siis mis väärtustega õigusruum meil kehtib?”

Arusaamatu karistus. “Arvan, et enamik inimesi ei ole aru saanud, kust see 500 000 ­euro suurune karistus tuleb,” ütles Pilv. Tema sõnul puuduvad seaduses regulatsioonid, millal väljutakse päevamäära metoodikast ja võetakse arvesse elatus­tase. “See on suvaõigus. Istuti laua taha ja öeldi, et täna rakendame karistuses elatustaset,” rääkis ta. Pilve ütlust mööda peavad seadused olema selged ja ette­ulatuvalt mõistetavad, et inimene saaks aru, mis teoga millised kohustused ja karistused kaasnevad.

Äripäeval pole õnnestunud Toomas Tooliga isiklikult rääkida pärast riigikohtu otsust jätta kassatsioonkaebus menetlusse võtmata.

 

Taust

  • Hinnasurve tekitamine

Möödunud kevadel mõisteti turumanipulatsioonis süüdi ärimees Toomas Tool ja SEB Panga endine maakler Karoly Kirber.
Tõenditest selgus, et Tool andis maaklerile selgeid korraldusi ASi Arco Vara aktsiate müügiks, “tilgutades” neid turule, millega tekitas neile hinnasurvet.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. April 2014, 19:29
Otsi:

Ava täpsem otsing