Ettevõtjaile trahvi tuua võiva piimakvoodi arutelu jätkub juulis

Indrek Kald 17. juuni 2014, 08:45

Euroopa Liidu põllumajandusministrid arutasid eile Luksemburgis piimakvoodi ületustasu rakendamise leevendamist viimasel kvoodiaastal, kuid kompromissi ei leitud. Ministrid tegid ettepaneku jätkata arutelusid juuli nõukogus.

"Kokkuleppele täna ei jõutud, kuigi lisandus riike, kes mõistavad, et kvoodi kadumise eel pole mõistlik sanktsioone rakendada," ütles põllumajandusminister Ivari Padar. "Kui me tahame tootmist arendada ja konkureerida üle maailma, siis võiksime anda võimaluse neile tootjaile, kes on selleks valmis," lisas ta pressiteates.

Kuigi tervikuna jääb piimatootmine ka viimasel kvoodiaastal (2014-15) ELis kokkulepitud piiresse, oli kvoodiületustasu rakendamise leevendamise vastu kümme liikmesriiki. Kokkuleppe saavutamiseks on vaja kvalifitseeritud häälteenamust.

Mitmel riigi, sh Eesti tootjail võib seista ees olukord, kus tuleks kvoodi ületamise eest tasu maksta. Kvoodiületustasu suurus 100 kg piima kohta on 27,83 eurot. 2014-15 on Eestile määratud piimakvoodi suuruseks 692 926 049 kg. Aasta varasemal kvoodiaastal oli piima korrigeeritud tarnekvoodi täituvus 99,41%.

Kui juulis õnnestub ELi põllumajandus- ja kalandusnõukogus kokkulepe saavutada, peab kvoodiületustasu rakendamise leevendamise kinnitama ka Euroopa Komisjon.

Liikmesriikidele tootmiskvootide kinnitamisega soovis euroliit piirata võimalikku ületootmist. Kui riigile eraldatud tootmiskvoot on ületatud, peavad individuaalsetest kvootidest enam tootnud ettevõtted maksma kvoodiületamise tasu. Piimakvootide kaotamine alates 1. aprillist 2015 otsustati 2008. aastal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. June 2014, 08:45
Otsi:

Ava täpsem otsing